X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Planeta Ziemia na nowo odkryta

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2007 18:51
„Planeta Ziemia na nowo odkryta” bardzo wyróżnia się spośród innych książek o podobnym charakterze, jest wyjątkowa ze względu na zdjęcia i treść.

Albumów ukazujących piękno naszej planety, najciekawsze miejsca, rośliny i zwierzęta jest dzisiaj na naszym rynku bez liku. Coraz większa łatwość docierania do odległych zakątków i coraz doskonalszy sprzęt fotograficzny sprawiły, że pewne obrazy – budzące sensację jeszcze parę lat temu – trochę się opatrzyły i spowszedniały. A jednak „Planeta Ziemia na nowo odkryta” zdecydowanie wyróżnia się spośród innych książek o podobnym charakterze, jest wyjątkowa i ze względu na zdjęcia, i ze względu na treść, stanowiącą jej wielki atut. Gabarytowo również – ale kto znajdzie czas na jej przeczytanie, lub choćby przejrzenie, nie pożałuje.

Już wstęp, napisany przez znakomitego brytyjskiego przyrodnika i popularyzatora,  sir Davida Attenborough, sugeruje, że bierzemy do rąk coś niebanalnego i stanowi rekomendację dla tej publikacji. Bo rzeczywiście – rzadko się zdarza, by nad książką pracowano tak długo, tak wieloosobowo i tak starannie.

Zacznijmy od osoby autora tekstu. Alastair Fothergill jest znany każdemu, kto jest fanem przyrodniczych produkcji BBC, z najsłynniejszymi serialami, jak „Błękitna planeta” włącznie.  To, o czym pisze, dobrze zna – w wielu z tych miejsc był, widział je na własne oczy, słuchał dźwięków, czuł zapachy, zmagał się z trudami podróży w skrajnie wysokich i niskich temperaturach. To wszystko owocuje wiarygodnymi relacjami, pisanymi na dodatek językiem żywym, barwnym i przemawiającym do naszej wyobraźni. Oto fragment z rozdziału o lasach tropikalnych: „Najgorsza chwila to zejście z bezpiecznej platformy lub gałęzi gdzieś wysoko w koronie i powierzenie życia cienkiej lince i paru kawałkom metalu. Lecz gdy tylko poczujecie się pewniej, potraktujecie to jak wspaniałą przygodę i zaczniecie dostrzegać różnice między kolejnymi warstwami roślinności”.

Nie są to jednak reporterskie migawki. Fothergill opisuje i tłumaczy charakterystyczne dla naszego globu zjawiska i prawa przyrody, przedstawiając je poważnie i w sposób naukowy, ale pozwalający jednocześnie zrozumieć logikę i następstwo zdarzeń w ekosystemach, uzmysłowić sobie złożoność powiązań i zależności w świecie żywym. Przykłady? Choćby strategie łowieckie, wymagające zgodnej współpracy zwierząt – i to nie tylko tych, należących do jednego gatunku. Na rafach koralowych w pobliżu Indonezji „koło łowieckie” tworzą dwa gatunki ryb i węże morskie, wspólnie wypłaszające zdobycz z zakamarków rafy. Ciekawe są też sposoby radzenia sobie z brakiem wody. O tłuszczu gromadzonym na ciężkie czasy w wielbłądzich garbach słyszał chyba każdy, ale o wielbłądach jedzących śnieg? A są takie – dwugarbne baktriany na pustyniach Chin i Mongolii żyją w tak suchym środowisku, że spadający tam śnieg nie rozpuszcza się, tylko sublimuje, czyli znika bez przejścia przez fazę ciekłą, więc zwierzęta nauczyły się go jeść i jest on dla nich ważnym źródłem wody.

Smakowitych dla czytelnika szczegółów z życia roślin i zwierząt jest w książce mnóstwo i nawet, jeśli dotyczą gatunków, o których co nieco wiemy, dowiadujemy się czegoś nowego. Czytamy też o gatunkach znanych jedynie fachowcom i to zapewne nie wszystkim. Całość fantastycznie ilustrowana, przy czym warto zwrócić uwagę na niezwykłość i artyzm ujęć. Jak wspomniałam, robić niezłe zdjęcia może wielu, ale niewielu umie jeszcze tak, jak fotografowie przyrody i operatorzy z BBC, postrzegać świat i wydobywać urodę chwili, to „coś”, co sprawia, że wrażliwy czytelnik nad niejednym zdjęciem zatrzyma się na dłuższą chwilę.

Książkę „Planeta Ziemia” tworzył – obok głównego autora tekstu - cały sztab ludzi. A był to zespół ogromny, ponieważ album powstawał jednocześnie i równolegle z serialem o tym samym tytule, pokazywanym obecnie przez TVP. Pracowano przez 4 lata, korzystając z pomocy licznych instytucji naukowych na całym globie, mieszkańców dalekich krain, tropicieli i przewodników, kręcono w 200 miejscach. W efekcie i my możemy podjąć wędrówkę – poczynając od kosmosu, skąd Ziemia widoczna jest jako błękitna kula, przez bieguny i kolejne strefy klimatyczne oraz środowiska, po głębiny oceanów.

W lekturze przeszkadza nieco błąd wydawcy, który śródtytuły wydrukował cieniutką, jasnoszarą czcionką słabo widoczną na kredowym papierze. Trzeba się dobrze wpatrywać w tekst, by je przeczytać - reszta jest jednak bez zarzutu.

Imponujące jest bogactwo ziemskiego życia, choć prawa przyrody bywają okrutne, co szczególnie uwidacznia serial.  Ale – by posłużyć się cytatem z przedmowy: „Tej pięknej, niezwykłej książki nie należy traktować li tylko jako pieśni pochwalnej na cześć cudów natury, jakimi u progu XXI wieku wciąż zachwyca nasza planeta. Odbierzmy ją też jako wezwanie do wszystkich, którym leży na sercu dobro Ziemi, abyśmy zdwoili wysiłki w ochronie tych fenomenów, które jeszcze można ocalić”. Bo niektóre można oglądać już tylko na zdjęciach w albumach...

Elżbieta Strucka


Alastair Fothergill, Planeta Ziemia na nowo odkryta, przeł. J. Szczepański, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2006

 

Czytaj także

Mapa skorupy ziemskiej Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2009 14:50
Zaprasza Dorota Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GEODEZJA: Ziemia zmalała

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2007 06:43
Nasza planeta jest o kilka milimetrów mniejsza, niż sądzono do tej pory
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemia jest przeludniona

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2009 11:24
Tak twierdzą doradcy prezydenta Baracka Obamy.
rozwiń zwiń