X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Do czego potrzebny nam tlen

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2007 13:37
Lekarze i wolontariusze starają się lepiej poznać zagrożenia związane z chorobą wysokościową

Przymiarki do tej naukowej wyprawy na najwyższy szczyt Ziemi trwały już od dawna (pisaliśmy o tym 25.08 ub. roku - patrz: Archiwalne artykuły) - i właśnie się ona rozpoczęła.

Na zboczu i szczycie Mount Everest brytyjscy lekarze chcą przeprowadzić szereg testów na ponad 200 osobach sprawdzając, w jaki sposób niedobór tlenu spowodowany wysokością zaburza rozmaite funkcje organizmu, a potem wyniki porównać z danymi uzyskanymi w takich samych testach robionych na poziomie morza. Jak podkreśla szef ekipy dr Mike Grocott z University College London ..." jednym z największych problemów w leczeniu choroby wysokościowej jest to, że trafiają do nas ludzie już chorzy i trudno nam wtedy określić, co jest dla nich normą a co nie. Teraz będzie można to sprawdzić."

Przewidziano 32 różne testy - w tym m.in badania genetyczne. Większość ćwiczeń i analiz zostanie wykonana w bazie na wysokości 5300 m, ale niewielka grupka ma wspiąć się na sam szczyt i tam niektóre testy powtórzyć. Naukowcy mają nadzieję, że po tej wyprawie lepiej zrozumieją dlaczego jedni ludzie mogą bez większych trudności i uszczerbku na zdrowiu zdobywać najwyższe góry, a inni w takich samych warunkach tracą życie.

 

Źródło: BBC

Zobacz więcej na temat: BBC ćwiczenia medycyna