X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Jak powstał Fobos?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2008 14:51
Europejscy badacze przestrzeni kosmicznej są coraz bliżej poznania początków jednego z dwóch księżyców Marsa, Fobosa.

Jest to możliwe dzięki serii zdjęć wykonanych przez sondę Mars Express – większy z dwóch naturalnych satelitów Czerwonej Planety jest na nich widoczny jako wyraźny zlepek mniejszych odłamków, a nie jako obiekt stały. Nie wiadomo, skąd pochodzi kosmiczny gruz, z którego księżyc miałby powstać.

Mars, w odróżnieniu od Ziemi, ma dwa księżyce. Większy z nich Fobos, ma nieregularne wymiary, wynoszące zaledwie 27 km x 22 km x 19 km. Latem tego roku sonda Mars Express wykonała szereg bliskich przelotów koło tego naturalnego satelity i za każdym razem fotografowała go swoją kamerą o wysokiej rozdzielczości (High Resolution Stereo Camera - HRSC). Zespół badawczy, któremu przewodzi Gerhard Neukum z Freie Universität w Berlinie, ale skład którego wchodzą także specjaliści z Niemieckiego Centrum Kosmicznego (DLR), próbuje teraz na podstawie uzyskanych danych zrekonstruować wygląd Fobosa w trójwymiarze i określić jego objętość.

Naukowcy badają także sygnały radiowe, które dotarły na Ziemię z sondy podczas jednego z jej najbliższych przelotów koło Łobosa. Okazuje się bowiem, że w polu grawitacyjnym księżyca występują pewne anomalie, które pomogą precyzyjnie określić masę naturalnego satelity Marsa. Tych obliczeń dokonuje Tom Anders z Universität der Bundeswehr w Monachium i  Pascal Rosenblatt z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Belgii.

Kiedy wyniki obydwóch ekip zostaną połączone, badacze będą w stanie określić gęstość Fobosa, a dzięki temu znajdą się bliżej odpowiedzi na pytanie, jak ów satelita się uformował. Wstępne obliczenia szacują masę Fobosa na 1 072 1016 kg, a gęstość na 1,85 g na centymetr kwadratowy. To niedużo, dla porównania gęstość Marsa wynosi 2,7-3,3 g na centymetr kwadratowy. Gęstość większego z księżyców Czerwonej Planety przypomina gęstość asteroid klasy D. Zdaniem naukowców, tego rodzaju ciała niebieskie są złożone z rozdrobnionych fragmentów skał, utrzymywanych razem przez grawitację. Zdjęcia, które wykonał Mars Express, potwierdzają taką budowę księżyca.

To wszystko wskazuje, że Fobos jest najprawdopodobniej przechwyconą przez grawitacje Marsa asteroidą, podobnie jak mniejszy księżyc tej planety – Dejmos. Taką hipotezę naukowcy wysuwają już od dawna, ale scenariuszu przechwycenia są pewne luki. Zwykle kiedy planeta przechwytuje asteroidę, to niewielkie ciało porusza się po przypadkowej orbicie, tymczasem Fobos orbituje dokładnie nad równikiem Marsa – co czyni zeń bardzo specyficzny przypadek.
Nie wiadomo, skąd wzięła się tak regularna orbita Fobosa. Wytłumaczeniem byłaby inna geneza księżyca: byłyby on zlepkiem marsjańskich skał, które zostałyby wyrzucone w kosmos na skutek potężnego uderzenia meteorytu w powierzchnię Czerwonej Planety.

Skąd zatem pochodzi Fobos – z Marsa czy nieodległego pasa meteorytów? Ostateczną odpowiedź poznamy zapewne dopiero po pobraniu próbek z powierzchni księżyca. Misję, która będzie miała na celu lądowanie na Fobosie już w tej chwili planują Rosjanie – będzie to Phobos-Grunt. Jej początek planowany jest na 2009 rok. Zdjęcia, które wykonał Mars Express ważne są zatem również dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy obecnie próbują precyzyjnie dobrać przyszłe miejsce lądowania.

(ew)

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA i ESA na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 11:32
Europejczycy i Amerykanie chcą razem lecieć na "Czerwoną Planetę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hubble fotografuje “bliznę”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2009 13:55
Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał zdjęcia nowego zaburzenia w atmosferze Jowisza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecieli na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 14:00
W miniony czwartek rozpoczął się symulowany lot na Marsa. Potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń