X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Wiatraki nad autostradą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 07:10
Pędzące samochody mogą napędzać turbiny wiatrowe.

 Nad autostradą...

Jeden ze studentów architektury na Arizona State University ma pomysł na ekologiczny dodatek do autostrad. W jego projekcie elektrowni wiatrowej turbiny typu QuietRevolution o poziomej linii obrotu mają zostać zamontowane nad jezdniami z pędzącymi samochodami. Instalacja została zaprojektowana dla odcinka amerykańskiej autostrady Phoenix Highway, przebiegającego przez pustynię Sonoran Desert.

Wiatraki zawisną parami na stalowych ramach, ustawionych nad jezdniami, analogicznych do tych, na których obecnie znajdują się tablice informacyjne.
 
Projektant ocenia, że każda turbina elektrowni będzie w stanie wytworzyć co najmniej 9 600 kWh energii w skali roku, przy założeniu, że samochody poruszają się na Phoenix Highway z prędkością ok. 70 km/h, a prędkość wiatru oscyluje wokół 10 m/h. Wyprodukowanego prądu wystarczy do zasilania urządzeń grzewczych i oświetlenia w budynkach zlokalizowanych przy autostradzie. Koszty inwestycyjne mają się zwrócić w przeciągu najwyżej 15 lat.

Pozostaje jeszcze kilka detali do dopracowania, takich jak np. zabezpieczenia przed wpadaniem nisko latających ptaków między łopatki wiatraków.

...albo w barierze między jezdniami...

Podobny pomysł ma Mark Oberholzer z biura projektowego Rhode Partners w Austin, zwycięzca Metropolis Next Generation Design Competition. Oberholzer chce umieścić wiatraki w betonowej barierze oddzielającej pasy o przeciwnych kierunkach jazdy, aby efektywnie wykorzystać turbulencje, powstałe przy ruchu pojazdów w obie strony.

W projekcie zastosowano turbiny wiatrowe Darrieusa o pionowej osi obrotu. Autostradowe elektrownie wiatrowe projektu Oberholzera mają powstać w amerykańskim stanie New Jersey.

Projektant jest wizjonerem i marzy mu się system ekologicznego, lekkiego transportu szynowego, pobierający energię z autostradowych elektrowni wiatrowych. Wagoniki miałyby kursować na specjalnej platformie, umieszczonej nad środkową częścią autostrady. Nie wiadomo, kiedy taka rozszerzona wersja projektu ujrzy światło dzienne.

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Pierwsza pływająca elektrownia wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 13:18
W Norwegii rusza pierwsza na świecie pływająca turbina wiatrowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekoenergetyka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 12:43
Audycja Programu I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe baterie będą 11 razy pojemniejsze niż ogniwa litowo-jonowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 14:13
W budowie nowatorskich akumulatorów ma pomóc grant 5,13 mln dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wyróżnieni za konstrukcję eko-wyścigówki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 10:34
Bolid zbudowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energa dostanie 800 mln zł na zielony prąd

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 13:00
Grupa Energa podpisała umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, na mocy której EBOiR wesprze modernizację sieci dystrybucji i rozwój energii odnawialnej spółki kwotą 800 mln zł - podała Energa w komunikacie prasowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 06:24
Łatwiej zbudować wiatrak niż podłączyć się do sieci - mówią eksperci i inwestorzy. Opracowanie przygotowane na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zakłada, że wiatr może dostarczyć w 2020 r. aż 24 procent energii elektrycznej w kraju i niemal dwie trzecie energii z odnawialnych źródeł.
rozwiń zwiń