X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Nieinwazyjne badania prenatalne

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2008 08:08
Nieskomplikowany test krwi bada dzieci jeszcze w czasie ciąży.

Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda w USA metoda może być dostępna w ciągu dwóch lat.

Ludzki genom zbudowany jest z 23 par chromosomów. Wszystkie chromosomy występują w dwóch kopiach. Wyjątkiem są trisomie – nieprawidłowości, kiedy w danej parze homologicznej obecny jest dodatkowy, trzeci chromosom. Za zespół Downa odpowiedzialny jest taki właśnie błąd w chromosomie 21. Szkodzi to fizycznemu i umysłowemu rozwojowi dzieci.

Grupie badaczy pod kierownictwem dr Stephena Quake’a, wykładowcy bioinżynierii z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, udało się opracować nieinwazyjną metodę identyfikowania uszkodzeń DNA. W poszukiwaniu dodatkowych chromosomów analizowane były niewielkie próbki krwi matek. Punktem wyjścia do badań było założenie, że DNA może przenikać przez łożysko od płodu do matki. W takim przypadku płód posiadający nieprawidłowe trzy kopie chromosomu 21 zamiast dwóch, spowoduje wzrost poziomu chromosomu 21 we krwi matki.

Według specjalistycznej publikacji "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS), testy przeprowadzone na krwi 18 ciężarnych kobiet, prawidłowo wykryły dziewięć przypadków wadliwego DNA występującego u dzieci z zespołem Downa. Nowy test nie ogranicza jednak swojego działania wyłącznie do identyfikacji błędów w 21 chromosomie. Rozpoznaje także inne wrodzone wady spowodowane trisomią chromosomów 13 – zespół Pataua i 18 – zespół Edwarda.

- To pierwsza na świecie, uniwersalna i nieinwazyjna metoda testów na nieprawidłowości chromosomów. Mamy nadzieję, że to także krok, by zrezygnować z metod inwazyjnych – mówi dr Quake.

Wyniki badań muszą jeszcze zostać potwierdzone na większej grupie przebadanych kobiet, ale już teraz uważane są one za zdecydowanie bezpieczniejsze niż stosowane obecnie metody, z którymi łączy się oceniane na 1-2 procent ryzyko poronienia. Takimi inwazyjnymi metodami są amniocenteza (polega na pobraniu igłą próbki płynu owodniowego, w którym znajduje dziecko), biopsja kosmówki (CVS) lub pobranie krwi pępowinowej przez skórę.

Paweł Zych

Czytaj także

Poradnik Medyczny: Ciąża

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2008 13:19
W Magazynie medycznym Małgorzata Kownacka rozmawia z autorką książki – Marią Brzozowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótszy poród w pionie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2009 11:16
Kiedy rodząca kobieta leży, czas porodu może się wydłużyć – ustalili australijscy naukowcy.
rozwiń zwiń