X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Nobel z medycyny za HIV i brodawczaka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2008 11:51
Znamy tegorocznych laureatów.

W Sztokholmie ogłoszono pierwszych z tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Poniedziałek w tygodniu noblowskim jest na ogół zarezerwowany dla medycyny i fizjologii. W tym roku Nobla z tych właśnie dziedzin otrzymali Harald zur Hausen z Niemiec oraz wirusolodzy Luc Montagnier i Françoise Barré-Sinoussi z Francji.

Harald zur Hausen (ur. 1936) nagrodę otrzymał za swoje badania nad papillomawirusami, powodującymi m.in. brodawczaka ludzkiego i raka szyjki macicy, który jest jedną z najczęstszych chorób powodujących śmierć kobiet na całym świecie. Dzięki jego badaniom ten rodzaj raka i sposób jego powstawania są już w tej chwili dobrze znane. - Od dawna istniały przypuszczenia, że niektóre z chorób nowotworowych powodowane są przez wirusy - wyjaśnia doc. Aleksander Garlicki z Collegium Medicum UJ. - To się potwierdziło, czego najlepszym dowodem jest to, że wirus HPV, wywołujący ludzkiego brodawczaka, jest wirusem także onkogennym, a zatem wirusem zdolnym do wywołania procesu nowotworowego - wyjaśnia doc. Garlicki.

Dzięki odkryciom Haralda zur Hausena wynaleziono szczepionkę, dzięki której aż 80 proc. zaszczepionych kobiet może uniknąć najczęściej powodowanego przez te wirusy raka - szyjki macicy. Jednak, jak zapewniała Komisja Noblowska, "to nie jest nagroda za szczepionkę przeciwko brodawczakowi, ale nagroda za odkrycie wirusa". Przedstawiciele  Instytutu Karolińskiego na konferencji prasowej bronili się w ten sposób przed zarzutem, że tegoroczna Nagroda Nobla może wpisywać się w kampanię reklamową twórców coraz popularniejszych szczepionek, zabezpieczających przeciwko rakowi szyjki macicy.

Druga z tegorocznych nagród jest bardzo ciekawa - o palmę pierwszeństwa w odkryciu wirusa HIV przez wiele lat rywalizowały ze sobą dwa zespoły: francuski i amerykański. Tegoroczny Nobel stanowi opowiedzenie się Komisji Noblowskiej po stronie francuskiej. To właśnie Luc Montagnier (ur. 1932) i Françoise Brun-Vezinet (ur. 1947) przechodzą do historii za odkrycie w 1983 roku wirusa HIV, odpowiedzialnego za chorobę AIDS.

- HIV to wirus, który najprawdopodobniej przeskoczył barierę międzygatunkową - wyjaśnia doc. Aleksander Garlicki. Wirus zespołu nabytego braku odporności, bo tak brzmi jego pełna nazwa, wciąż nie doczekał się skutecznego lekarstwa, dzisiaj możemy jednak sprawić, że AIDS staje sie chorobą przewlekłą, a nie śmietelną. To właśnie za umożliwienie takiego postępu w tej kwestii Francuzi otrzymali nagrodę. - Odkrycie wirusa HIV było podstawą dzisiejszego zrozumienia biologii tej choroby - uzasadniali zgromadzeni w Instytucie Karolińskim członkowie Komisji.

Nagroda Nobla w tym roku wynosi ok. 10 mln koron szwedzkich. Suma ta zostanie podzielona między laureatów: Harald zur Hausen otrzyma jej połowę, a Francuzi - po 1/4.

Wyboru laureata w dziedzinie medycyny i fizjologii dokonuje komisja 50 elektorów – profesorów nauk medycznych zrzeszonych w Instytucie Karolińskim.

(ew)

 

Czytaj także

Zanim zabrzmią fanfary

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2007 07:11
Dni poprzedzające galę noblowską są dla laureatów - i dla dziennikarzy - bardzo pracowite.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noblowskie statystyki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 11:39
Już w przyszłym tygodniu poznamy kolejnych laureatów Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy Nobel dla Polaka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2009 18:10
W czwartek wręczono w Sztokholmie naukowe Nagrody Nobla. Czy kiedyś doczekamy się wśród laureatów Polaka?
rozwiń zwiń