X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Coś nowego na ząb

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2008 10:38
Stomatologia zmienia oblicze. Dziś dbanie o zęby to przyjemność.

Stomatologia zmienia oblicze. Pasty z wyciągiem z nasion kakaowca zamiast fluoru, szczoteczki z funkcją płukania ust lub kamerą, a w gabinecie dentystycznym bezbolesne leczenie i seans kinowy. Marzenie? Ależ skąd!

Dzięki nowym odkryciom i technologiom stomatologicznym dzisiaj dbanie o zęby to czysta przyjemność.

Alternatywa dla borowania

Pojawiły się nowe metody leczenia próchnicy, bez użycia wiertła. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczą one raczej początkowych stadiów próchnicy. Alternatywą dla borowania może być wtedy m.in. specjalny żel Carisolv, aplikowany na zmiany próchnicowe, który je zmiękcza i umożliwia ich bezbolesne usunięcie za pomocą ręcznych narzędzi. Stosuje się też, zwłaszcza u dzieci, ozonoterapię, wykorzystującą kontrolowane ozonowanie, które skutecznie eliminuje bakterie próchnicowe. Innym przydatnym w bezbolesnym leczeniu narzędziem jest laser jagowo-erbowy. Dentyści mają też do wyboru tzw. piaskarkę abrazyjną. W tym przypadku to strumień tlenku aluminium, powietrza i wody opracowuje twarde tkanki struktury zęba.

Badania naukowców idą jednak o krok dalej. Specjaliści z Instytutu Stomatologicznego w Leeds mają sposób na... regenerację uszkodzonych tkanek zębów, która przebiega na wzór ich naturalnego rozwoju. Na uszkodzone szkliwo nakłada się substancję leczniczą ze specjalnym białkiem. Tworzy ono siateczkę, w której osadzają się molekuły minerałów, odbudowujących zęby. W badaniach laboratoryjnych metoda okazała się bardzo skuteczna w leczeniu mniejszych ubytków. To obiecujący początek. W 2009 r. rozpoczną się testy kliniczne.

Okazuje się też, że wizyta u stomatologa, nawet taka z borowaniem, może być jak seans kinowy. Duński wynalazek, który to umożliwia, to relaxView, lekki, podłużny ekranik, zakładany jak okulary, na którym przed oczami pacjenta wyświetla się film. Urządzenie daje efekt oglądania ekranu VGA o rozdzielczości 640 x 480 pikseli z odległości 3 metrów.
Technologiczne wynalazki związane z leczeniem zębów nie zwalniają jednak z codziennego obowiązku dbania o swój uśmiech, a to może być całkiem łatwe i ...zabawne.

Pora na kakaowe pasty

Dr Arman Sadeghpour z amerykańskiej uczelni Tulane University w swoich badaniach dowiódł, że teobromina, obecna w nasionach kakaowca (jej średnia zawartość to 2,1 %) oraz liściach herbacianych, może być nieszkodliwą, naturalną alternatywą dla fluoru.

Teobromina to biała, gorzkawa substancja krystaliczna, którą zwykle izoluje się z łupin nasiennych pozostałych po prażeniu nasion kakaowca. Z badań dr Sadeghpoura wynika jednoznacznie, że teobromina pomaga utwardzać szkliwo, czyniąc je mniej podatnym na działanie bakterii próchnicowych. „Wykazuje ona działanie przeciwpróchnicowe wyraźnie silniejsze od fluoru” – przekonuje naukowiec.

Od wprowadzenia dodatku fluoru do przemysłowo produkowanych past do mycia zębów w 1914 r. nie pojawił się żaden składnik, który byłby w stanie go zdetronizować. Być może właśnie specjalny ekstrakt z ziaren kakaowca będzie nowym, rewolucyjnym dodatkiem do past do zębów? „Dowiedliśmy efektywności teobrominy na modelu zwierzęcym i na szkliwie ludzi. Potrzeba mniej więcej 3 lat, aby taki dodatek pojawił się w sprzedawanych pastach” – dodaje dr Sadeghpour. Naukowiec stworzył już prototyp pasty zapobiegającej próchnicy z kakaowym ekstraktem, ale jak na razie o ...miętowym, tradycyjnym smaku.

Szczoteczki wielofunkcyjne

Pojawiają się też ciekawe prototypy wielofunkcyjnych szczoteczek do zębów. Jeden z nich to model o nazwie „Brush & Rinse”, który odsyła kubeczek do płukania ust do lamusa. Autorem tej koncepcji jest inż. Scott Amron z firmy Amron Experimental z Nowego Jorku.

Specjalnie zaprojektowana główka szczoteczki umożliwia przekierowanie strumienia wody z kranu do ust. Projektant twierdzi, że taka operacja jest bardzo precyzyjna i w związku z tym ryzyko ochlapania się jest minimalne. „Brush&Rinse przypomina, że mycie zębów może być zabawne”- uważa Amron. Szczoteczka Brush & Rinse występuje na razie w wersji o tradycyjnym kształcie (do kupienia za 3 dolary), ale Scott Amron pracuje aktualnie nad dodaniem funkcji „fontanny” do elektrycznych modeli.

Inny interesujący patent to wbudowana w główkę elektrycznej szczoteczki maleńka kamera. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przesłać uzyskany obraz o rozdzielczości 760 tysięcy pikseli lub nawet 1,3 megapiksela na monitor komputera i dokładnie prześledzić stan swoich zębów. Takie szczoteczki ma w ofercie m.in. firma Sony (w cenie ok. 140 dolarów za sztukę).

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Nowoczesna kosmetologia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 14:32
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyka medyczna w Polsce kwitnie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 07:04
Pacjentów zza granicy przyciągają do polskich placówek medycznych głównie ceny, rocznie w Polsce leczy się ich 200-250 tys. - donosi "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń