X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Witajcie w antropocenie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2008 07:09
Polski geolog przewiduje przyszłość Ziemi.

Jak wyglądałaby Ziemia za 100 milionów lat, kiedy badaliby ją naukowcy przybyli z innego świata?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Jan Zalasiewicz, geolog polskiego pochodzenia, pracujący na University of Leicester w Anglii. Wydana właśnie ksiązka „Earth After US” to popularnonaukowe dochodzenie, oparte na prognozach. Trzeba od razu postawić sprawę jasno. Nasz los jest przesądzony, tak jak przesądzony był los dinozaurów. Dla badaczy Ziemi za 100 milionów lat, będziemy juz tylko wykopaliskiem. Celem książki jest przybliżenie czytelnikom tajników geologii, sposobów odczytywania historii świata z brył i kamieni. Zalasiewicz wykorzystał w swej pracy największe niepokoje współczesnego świata. Geologiczne badania Ziemi z perspektywy milionów lat po wyginięciu ludzkiej rasy, odsłonią przede wszystkim wpływ człowieka na kształt planety. Wpływ często negatywny. Artefakty ludzkiej cywilizacji – od wielkich miast, przez środki transportu, po przedmioty codziennego użytku obrócą się w proch i pył.

Zdaniem naukowca, dziś żyjemy w kolejnej, po heliocenie, epoce geologicznej - antropocenie. W skali historii planety, tak jak ja pojmują geologowie, nie będzie to długi czas. Po ludzkości zostanie dość cienka warstwa skamieniałości, z pewnością da się z niej odczytać negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne, w tym na wyginięcie wielu gatunków roślin i zwierząt. Na kształcie planety odbija się emisja gazów cieplarnianych, jak i przemysłowe przetrzebienie ziemskiej fauny i flory.

Książka Jana Zalasiewicza nie jest katastroficzną wizją science-fiction, tylko materiałem opartym na geologicznej obserwacji zmian zachodzących na naszej planecie. Wykorzystuje popularne w kulturze motywy szkodliwości obecności człowieka na ziemi, ale jej największą wartością jest duży ładunek geologicznej wiedzy.

Czytaj także

Ziemia jest przeludniona

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2009 11:24
Tak twierdzą doradcy prezydenta Baracka Obamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsze ślady życia na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 10:06
Posłuchaj o innych badaniach polskich paleontologów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Nasza Ziemia"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 16:50
Jak żyć aby nie zagrażać Ziemi? - na to pytanie próbują odpowiedzieć organizatorzy wystawy "Nasza Ziemia", którą można oglądać w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń