X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Pranie w 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2008 09:28
Jakie urządzenia zastąpią dzisiejsze pralki?

Projektanci mają przepis na wygodne i ekologiczne pranie przyszłości.

Piorące trio

Ciekawe urządzenie piorące domowego użytku zaprojektowali Fernanda Villanueva i Arturo Ariño z Meksyku. Wisząca pralka Re-Cycle Laundry Center ma kształt inspirowany trójkątnym logo recyklingu. Posiada trzy komory identycznej wielkości. Jedna z nich jest pralką, druga - suszarką, a  trzecia - pojemnikiem do filtrowania i przechowywania wody.

W czasie prania cały układ obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu woda może przepływać ze zbiornika do komory prania tylko dzięki sile grawitacji, bez konieczności użycia pompy. Po skończonym praniu zużyta woda wraca do pojemnika dzięki obrotowi urządzenia w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. W tej trzeciej komorze woda jest oczyszczana i przechowywana do kolejnego prania. W taki sposób jest tutaj realizowana zasada recyklingu i zmniejszania zużycia wody.

Suszarka pracuje niezależnie od pozostałych komór. Urządzenie może dzięki temu wykonywać dwie czynności na raz, np. filtrację wody i suszenie. Panel sterowania znajduje się dokładnie na środku. Na dużym dotykowym ekranie ukazują się informacje dotyczące zaawansowania procesu prania czy filtracji.

Projekt Re-Cycle Laundry Center otrzymał Whirlpool VLab Award 2008 w konkursie „Przyszłość wody” i ma trafić do masowej produkcji.

Odświeżanie ubrań powietrzem

Pralka Re-Cycle Laundry Center oszczędza wodę, ale urządzenie Airwash idzie o krok dalej – wcale jej nie zużywa. Projektanci Wendy Chua i Gabriel Tan postanowili wykorzystać do odświeżania odzieży ciepłe powietrze. „Powietrze pod ciśnieniem ujemnie zjonizowane to znakomita, naturalna mieszanka czyszcząca” – przekonują. Nie potrzeba już żadnych dodatkowych detergentów.

Estetyczna pralka Airwash ma wydłużoną formę inspirowaną kształtem wodospadu. Można ją umieścić w absolutnie dowolnym pomieszczeniu, ponieważ nie pobiera wody ani nie produkuje ścieków. Airwash najlepiej sprawdza się w odświeżaniu ubrań (np. przesiąkniętych zapachem dymu tytoniowego) oraz praniu strojów, wykonanych z najdelikatniejszych tkanin.

Dzieło duetu projektantów z Singapuru nadaje się znakomicie do niewielkich przepierek. Jednorazowo można odświeżyć zaledwie jedną parę spodni lub jedna koszulę. Ubranie zawiesza się na wewnętrznym płaskim stojaku, wkładanym do wnętrza pralki przez uchylną boczną ściankę.

 

'' Urządzenie do prania powietrzem Airwash, fot. Wendy Chua.

Projekt Airwash otrzymał w 2007 r. nagrodę INDEX Award, przyznawaną dla najlepszych urządzeń, poprawiających jakość życia.

Bardziej eko już teraz

Upłynie sporo czasu, zanim przedstawione urządzenia pojawią się w naszych domach, ale już teraz możemy zadbać, aby pranie było bardziej energooszczędne i ekologiczne.

Aby oszczędzać energię, warto wykonywać pranie w możliwe niskich temperaturach, używać krótkich programów prania tzw. ekologicznych lub ekonomicznych, rezygnować z prania wstępnego oraz zapełniać bęben pralki w całości. Warto, ponieważ jak podają eksperci z WWF, dwa prania z niepełnym ładunkiem powodują wzrost zużycia prądu o ok. 35 proc. w stosunku do tych z pełnym wsadem. Przy zakupie nowej pralki, wybierajmy urządzenia o najwyższych klasach energetycznych ( A, A+, A++). Warto zwrócić uwagę na funkcję automatycznego ważenia wsadu pralki i doboru adekwatnej ilości wody do prania.

Stosowane do prania detergenty często zawierają obciążające środowisko syntetyczne środki powierzchniowo czynne, fosforany, fosfonaty i polikarboksylaty oraz alergizujące wybielacze optyczne, konserwanty, środki barwiące i zapachowe. Aby prać ekologicznie, wybierajmy proszki i płyny oparte na składnikach roślinnych, takich jak czyste mydło (podlega szybkiej i całkowitej biodegradacji) czy związki powierzchniowo czynne uzyskiwane z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów oraz alkohol roślinny. Neutralnymi, pożądanymi składnikami proszków są nie wymagające degradacji w środowisku składniki mineralne, takie jak soda, krzemiany, korund, pył pumeksowy i wapienny oraz cytraty i zeolity.

Agnieszka Labisko

Obejrzyj film:
Prezentacja projektu Re-Cycle Laundry Center

Zobacz więcej na temat: ekologia Meksyk Singapur

Czytaj także

Pierwsza pływająca elektrownia wiatrowa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 13:18
W Norwegii rusza pierwsza na świecie pływająca turbina wiatrowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe baterie będą 11 razy pojemniejsze niż ogniwa litowo-jonowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 14:13
W budowie nowatorskich akumulatorów ma pomóc grant 5,13 mln dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wyróżnieni za konstrukcję eko-wyścigówki

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 10:34
Bolid zbudowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń