X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Dobroczynne skutki emisji?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2008 13:58
Dwutlenek węgla ochroni nas przed zlodowaceniem – twierdzą naukowcy.
Audio

Zmiany w orbicie ziemskiej sprawiają, że czeka nas niebawem nowa i trwająca długie tysiąclecia epoka lodowcowa. Nie trzeba jednak się martwić, ponieważ efekt cieplarniany może opóźnić ten przykry dla człowieka klimatyczny zwrot akcji – ogłosili w środę naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu.

Ziemia już wielokrotnie doświadczała trwających całe tysiąclecia zlodowaceń. Ostatnie z nich zakończyło się około 11 tys. lat temu. No właśnie – zakończyło się całkowicie lub dobiegła końca zaledwie jedna z jego faz, tego badacze nie byli pewni. Gdyby prawdziwa okazała się druga z tych teorii, okazałoby się, że żyjemy nie tyle w jednym z interglacjałów (przerw pomiędzy zlodowaceniami), ale w interpleniglacjale, czyli w jednej z łagodniejszych faz zlodowacenia.

Okresy, kiedy Ziemię pokrywa lód, spowodowane są przyczynami naturalnymi. Jedną z nich może być zmiana nachylenia kąta osi Ziemi w stosunku do osi Słońca i jednoczesnym zmniejszeniem się ilości promieniowania, które dociera na nasza planetę. Dwóch badaczy wykonało symulacje tego, w jaki sposób obecnie zmienia się kąt nachylenia osi ziemskiej, a także w jaki sposób nachylenie osi zmieniało się w przeszłości. Innym elementem układanki klimatycznej, który brali pod uwagę naukowcy, była zawartość dwutlenku węgla uwięzionego w starym lodzie.

Okazało się, że zmiany klimatyczne na Ziemi mogą zachodzić bardzo szybko, a przejście od okresu „ciepłego” do zlodowacenia może trwać stosunkowo krótko. – Mieliśmy na przykład dość gwałtowną zmianę około miliona lat temu, potem 650 tys. lat temu i 450 tys. lat temu, od kiedy zlodowacenia zaczęły pojawiać się coraz częściej i bardziej regularnie – mówi geolog Thomas Crowley z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji. – Ciekawe jest także to, że każde kolejne interglacjały zaczęły się stawać coraz cieplejsze – dodaje.

Według modelu, który opublikowało „Nature”, a którego autorami są wspomniany już Thomas Crowley oraz fizyk William Hyde z Uniwersytetu w Toronto, następne wahnięcie może zdarzyć się w okresie pomiędzy 10 tys. do 100 tys. od chwili obecnej. Jak szacują badacze, lód pokryje obszary od biegunów po 45-50 stopień szerokości geograficznej północnej i południowej, zakrywając olbrzymie obszary Azji, Ameryki Północnej i całą Europę. Istnieje jednak szansa dla naszych potomków: emisja CO2 jest w tej chwili na tyle wysoka, że może zrównoważyć chłód. – Obecne stężenie dwutlenku węgla jest najwyższe od 650 tys. lat, a prawdopodobnie wręcz od ostatnich 20 mln lat – mówią badacze. Zastrzegają jednak, że ich wiadomość nie jest argumentem wspierającym szkodzeniu środowisku, którego skutki dla systemu klimatycznego mogą być dalekosiężne.

(fw)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowy klimat

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 12:19
Walka z globalnym ociepleniem ma skutki uboczne. Jesteśmy coraz zdrowsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korzyści z handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 06:23
Szkoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej w całym kraju będą ocieplane za pieniądze z handlu emisjami dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czysta energia z "brudnego" węgla

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 06:23
Jak wyprodukować czystą, ekologiczna energię z węgla? Odpowiedzi na to pytanie będę szukać naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało na badania nowych technologii osiemdziesiąt milionów złotych.
rozwiń zwiń