X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Dobroczynne skutki emisji?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2008 13:58
Dwutlenek węgla ochroni nas przed zlodowaceniem – twierdzą naukowcy.

Zmiany w orbicie ziemskiej sprawiają, że czeka nas niebawem nowa i trwająca długie tysiąclecia epoka lodowcowa. Nie trzeba jednak się martwić, ponieważ efekt cieplarniany może opóźnić ten przykry dla człowieka klimatyczny zwrot akcji – ogłosili w środę naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu.

Ziemia już wielokrotnie doświadczała trwających całe tysiąclecia zlodowaceń. Ostatnie z nich zakończyło się około 11 tys. lat temu. No właśnie – zakończyło się całkowicie lub dobiegła końca zaledwie jedna z jego faz, tego badacze nie byli pewni. Gdyby prawdziwa okazała się druga z tych teorii, okazałoby się, że żyjemy nie tyle w jednym z interglacjałów (przerw pomiędzy zlodowaceniami), ale w interpleniglacjale, czyli w jednej z łagodniejszych faz zlodowacenia.

Okresy, kiedy Ziemię pokrywa lód, spowodowane są przyczynami naturalnymi. Jedną z nich może być zmiana nachylenia kąta osi Ziemi w stosunku do osi Słońca i jednoczesnym zmniejszeniem się ilości promieniowania, które dociera na nasza planetę. Dwóch badaczy wykonało symulacje tego, w jaki sposób obecnie zmienia się kąt nachylenia osi ziemskiej, a także w jaki sposób nachylenie osi zmieniało się w przeszłości. Innym elementem układanki klimatycznej, który brali pod uwagę naukowcy, była zawartość dwutlenku węgla uwięzionego w starym lodzie.

Okazało się, że zmiany klimatyczne na Ziemi mogą zachodzić bardzo szybko, a przejście od okresu „ciepłego” do zlodowacenia może trwać stosunkowo krótko. – Mieliśmy na przykład dość gwałtowną zmianę około miliona lat temu, potem 650 tys. lat temu i 450 tys. lat temu, od kiedy zlodowacenia zaczęły pojawiać się coraz częściej i bardziej regularnie – mówi geolog Thomas Crowley z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji. – Ciekawe jest także to, że każde kolejne interglacjały zaczęły się stawać coraz cieplejsze – dodaje.

Według modelu, który opublikowało „Nature”, a którego autorami są wspomniany już Thomas Crowley oraz fizyk William Hyde z Uniwersytetu w Toronto, następne wahnięcie może zdarzyć się w okresie pomiędzy 10 tys. do 100 tys. od chwili obecnej. Jak szacują badacze, lód pokryje obszary od biegunów po 45-50 stopień szerokości geograficznej północnej i południowej, zakrywając olbrzymie obszary Azji, Ameryki Północnej i całą Europę. Istnieje jednak szansa dla naszych potomków: emisja CO2 jest w tej chwili na tyle wysoka, że może zrównoważyć chłód. – Obecne stężenie dwutlenku węgla jest najwyższe od 650 tys. lat, a prawdopodobnie wręcz od ostatnich 20 mln lat – mówią badacze. Zastrzegają jednak, że ich wiadomość nie jest argumentem wspierającym szkodzeniu środowisku, którego skutki dla systemu klimatycznego mogą być dalekosiężne.

(fw)

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowy klimat

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 12:19
Walka z globalnym ociepleniem ma skutki uboczne. Jesteśmy coraz zdrowsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korzyści z handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 06:23
Szkoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej w całym kraju będą ocieplane za pieniądze z handlu emisjami dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czysta energia z "brudnego" węgla

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 06:23
Jak wyprodukować czystą, ekologiczna energię z węgla? Odpowiedzi na to pytanie będę szukać naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało na badania nowych technologii osiemdziesiąt milionów złotych.
rozwiń zwiń