X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Autyzm i sokoli wzrok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2009 06:13
Ludzie autystyczni znakomicie widzą.

Angielscy naukowcy ze zdumieniem odkryli, że ludzie autystyczni maja ostrość wzroku porównywalną z tą u ptaków drapieżnych.

Autyzm jest upośledzeniem neurologicznym o nieznanej przyczynie. Najprawdopodobniej ma ono podłoże genetyczne, gdyż odkryto już szereg genów, które mogą być powiązane z jego występowaniem. Proponuje się również, że występowanie autyzmu może być związane z uszkodzeniami płodu przez szkodliwe substancje. Autyzm ujawnia się najczęściej przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Ludzie dotknięci autyzmem wykazują szereg charakterystycznych zaburzeń. Maja problemy z komunikacją społeczną, często nie są w stanie odczytać uczuć i sygnałów wysyłanych przez innych ludzi. Trudniej im jest przez to „postawić się w czyjejś sytuacji”. Często też trudno jest odczytać mowę ciała ludzi z autyzmem. Inną charakterystyczną cechą są zachowania powtarzalne. Czasem ludzie autystyczni wykonują nieskończoną liczbę razy pewne gesty, lub obsesyjnie układają przedmioty. Co ciekawe, wielu ludzi autystycznych posiada szczególny talent w jakiejś bardzo wąskiej dziedzinie. Wielu z nich potrafi zapamiętywać całe książki, liczyć w pamięci, lub wykazuje niebywałe zdolności artystyczne.

Już w latach czterdziestych XX wieku zauważono, że osoby autystyczne odczuwają wrażenia zmysłowe o wiele wyraźniej. Radzą sobie również ponadprzeciętnie w rozpoznawaniu kształtów na skomplikowanym tle oraz szybciej i dokładniej rozpoznają detale. Dotychczas jednak sądzono, że osoby autystyczne są wyczulone na drobiazgi, być może poprzez utrudnione operowanie pojęciami ogólnymi. Dopiero ostatnio przeprowadzone badania naukowe wykazały prostą prawdę: ludzie z autyzmem mają po prostu fenomenalny wzrok. Musiało minąć ponad sześćdziesiąt lat, aby badacze angielscy przeprowadzili banalnie prosty eksperyment. Zmierzyli oni ostrość wzroku osób autystycznych za pomocą testu bardzo podobnego do wykonywanego przez każdego okulistę badającego wzrok. Wyniki były zadziwiające. Osoby te posiadały ostrość wzroku porównywalną do występującej u ptaków drapieżnych. Miały one możliwość zauważenia detali z odległości aż trzy razy większej niż przeciętny człowiek. Tak rewelacyjna ostrość wzroku ludzi autystycznych leżała całkowicie poza zakresem opisanym dla najlepiej nawet widzących, zdrowych osób, które są w stanie rozpoznać detale z odległości dwa razy większej niż przeciętny człowiek.

Różnice te mogą się wydawać niewielkie „na pierwszy rzut oka”, ale spróbujmy przeprowadzić prosty eksperyment. Ustalmy maksymalną odległość, z jakiej jesteśmy w stanie przeczytać ten tekst, a następnie stańmy trzy razy dalej od ekranu komputera. Czy jesteśmy w stanie przeczytać cokolwiek ze strony internetowej Polskiego Radia? Osoby autystyczne są. Autorzy pracy naukowej sugerują nawet, aby włączyć proste badanie wzroku do kryteriów określających zespół autyzmu. Dlaczego osoby autystyczne mają tak niesamowity wzrok? Czy inne zmysły są u nich podobnie wyczulone? Być może budowa ich siatkówki jest inna? Być może inne są połączenia nerwowe lub stężenia substancji przekazujących sygnały od oka do mózgu? Być może osoby autystyczne nie są upośledzone, lecz po prostu inne niż większość ludzi? Na wyjaśnienie tych wszystkich zagadnień będziemy musieli jeszcze poczekać.

Monika Klejman

Źródło: Biological Psychiatry

Czytaj także

Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2009 12:38
Autyzm to najczęstsze zaburzenie rozwojowe u dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne badania autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2009 14:10
Kolejne badania potwierdzają, że przyczyną autyzmu są wady genetyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na imię ma Sabine

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2009 17:12
Dokumentalny portret Sabine Bonnaire, 38-latki cierpiącej na autyzm, nakręcony został przez jej siostrę-aktorkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowy Wieczór z Jedynką: Ze świata nauki i techniki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 13:09
Zaprasza Artur Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski skarb – odmładzająca aronia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2009 06:12
Sekret młodości to antyutleniacze, szczególnie antocyjany, których najwięcej jest w aronii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozdzielono bliźnięta syjamskie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 15:26
Trzyletnie siostry zrośnięte były głowami.
rozwiń zwiń