X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Czwarty udany przeszczep twarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2008 12:32
Niebywały zabieg przeszczepienia i rekonstrukcji 80% twarzy kobiety.

A merykańscy lekarze z eksperymentalnego oddziału chirurgii plastycznej kliniki w Cleveland (Ohio) dokonali niebywałego zabiegu przeszczepienia i rekonstrukcji 80% twarzy kobiety.

Zespołem lekarzy specjalistów kierowała Polka - dr Maria Siemionow. Danych pacjentki nie ujawniono, wiadomo tylko, że w wyniku tragicznego wypadku utraciła ona oko, większość nosa a także górną szczękę wraz z podniebieniem. Tak ogromna deformacja twarzy spowodowała, że miała trudności z oddychaniem, odczuwaniem zapachów i smaków oraz mówieniem i uśmiechaniem się. Operacja była wyjątkowo trudna z uwagi na fakt, że konieczne było przeszczepienie skóry wokół oczu, czego żaden z chirurgów plastycznych się jeszcze nie podjął.

W ciągu 22 godzin lekarze przeszczepili kości, mięśnie, naczynia krwionośne i nerwy. Mimo tego, że dawca został jak najlepiej dobrany, przeszczep może zostać odrzucony przez organizm pacjentki. Aby temu zapobiec, podobnie jak po przeszczepie każdego innego organu, pacjentce podawane będą leki obniżające odporność organizmu. Niestety, leki te niosą ze sobą duże ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zwiększona podatność na infekcje, czy podniesione ryzyko powstania nowotworów.

Operacja ta jest pierwszą w USA, a już czwartą na świecie. Pierwsza odbyła się we Francji w 2005, podczas której przeszczepiono większość powierzchni twarzy kobiecie pogryzionej przez swojego psa. W 2006, w Chinach zrekonstruowano twarz 30-letniego mężczyzny pogryzionego przez niedźwiedzia. Kolejny przeszczep twarzy miał miejsce we Francji, gdzie pacjentem był 29-letni mężczyzna cierpiący na chorobę Recklinghausena, schorzenie, które prowadzi do deformacji twarzy.

Zabieg przeszczepienia twarzy budzi wielka sensację i ma tyle zwolenników, co przeciwników. Zwolennicy twierdzą, że ludzie z mocno zdeformowanymi twarzami są wykluczeni z życia społecznego. Często zamykają się na zawsze we własnych domach, nie mogąc znieść poniżenia i obrzydzenia w oczach przechodniów. Tego rodzaju operacja jest dla tych ludzi jedynym ratunkiem. Przeciwnicy twierdzą zaś, że przeszczep twarzy nie ratuje życia człowiekowi, lecz przeciwnie, większym zagrożeniem jest ryzyko odrzutu oraz efekty uboczne leków immunosupresyjnych.

Przed operacją nad wyłonieniem kandydatki pracował cały zespół, w skład, którego wchodzili psychologowie, psychiatrzy i adwokaci specjalizujący się w obronie praw pacjentów. Należało wybrać osobę nie tylko z silnie zdeformowaną twarzą, ale także stabilną psychologicznie, ponieważ po udanej operacji droga do pełnej rekonwalescencji jest długa. Ostatnie wiadomości z kliniki w Cleveland są obiecujące. Doktor Siemionow potwierdziła, że przeszczep się przyjął i pacjentka czuje się coraz lepiej. Lekarze mają nadzieję, że wkrótce na jej twarzy ponownie pojawi się uśmiech.

Monika Klejman

Czytaj także

Mózgi kobiet i mężczyzn reagują inaczej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:32
Tak wynika z polskich badań naukowców z UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lot z sercem do Gdańska. Mężczyzna uratowany

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 10:04
Śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Koszalina do Gdańska. Lot po narząd wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy pełny przeszczep twarzy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 10:36
Operacja przeprowadzana przez 30 lekarzy trwała 22 godziny. Hiszpańscy lekarze poinformowali o dokonaniu pierwszego w historii pełnego przeszczepu twarzy. Zabieg przeprowadzono w uniwersyteckim szpitalu Vall d'Hebron w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełny przeszczep twarzy. Pierwsza taka operacja

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 21:18
Hiszpańscy lekarze przeprowadzili pierwszy w historii pełny przeszczep twarzy. Zabieg przeprowadzono w uniwersyteckim szpitalu Vall d'Hebron w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza Partnerstwo dla Transplantacji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 13:47
Szykuje się rewolucja w polskiej transplantologii. Szpitale za pieniądze będą dostarczały organy do przeszczepów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w Polsce wykonujemy tak mało przeszczepów?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 18:09
W zeszłym roku dokonano 1970 przeszczepów, więcej niż w zeszłym roku. Czy Polacy przełamali opory?
rozwiń zwiń