X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Telefony komórkowe osłabiają pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2008 08:39
Postanowili to zbadać szwedzcy naukowcy.

Ilość używanych telefonów komórkowych na całym świecie wzrasta z roku na rok. Telefon komórkowy wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne, którego część jest pochłaniana przez głowę użytkownika. W związku z tym coraz częściej pojawiają się pytania o wpływ tego promieniowania na nasze zdrowie.

Szwedzcy naukowcy z laboratorium profesora Salforda z uniwersytetu w Lund postanowili sprawdzić, czy promieniowanie ma wpływ na pamięć. Okazało się, że owszem, ma negatywny wpływ i obniża zdolność zapamiętywania u szczurów doświadczalnych. Szczury te były wystawione na działanie promieniowania emitowanego przez telefon komórkowy przez dwie godziny tygodniowo przez ponad rok. Test pamięciowy polegał na sprawdzeniu, czy szczury rozpoznają i czy są zainteresowane przedmiotami, z którymi miały kontakt w przeszłości.

Obniżenie zdolności zapamiętywania może mieć związek z jedną z wcześniejszych obserwacji tego samego zespołu badawczego. Promieniowanie emitowane z telefonów komórkowych wpływa na szczelność bariery krew-mózg. Bariera ta pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Blokuje przedostawanie się z krwi do mózgu niepożądanych substancji, które mogłyby uszkodzić komórki nerwowe. W sytuacji, gdy bariera krew-mózg nie funkcjonuje poprawnie, może dochodzić do uszkodzeń, które z kolei mogą prowadzić do zaburzeń procesu zapamiętywania. Faktycznie, u szczurów wystawionych na działanie promieniowania emitowanego przez telefony komórkowe dochodziło do uszkodzenia komórek nerwowych w korze mózgowej a także w hipokampie, który uważany jest za najważniejszą strukturę mózgu odpowiedzialną za pamięć.

Na tym etapie badań są to tylko obserwacje, zaś kolejnym krokiem grupy profesora Salforda jest poznanie mechanizmów obserwowanego zjawiska i zrozumienie, dlaczego tak się dzieje. Mimo iż szczury są powszechnie używanym modelem doświadczalnym dla neurobiologów, to na podstawie tych badań trudno jednak wyciągać wnioski o wpływie promieniowania z telefonów komórkowych na ludzi. Żeby nie przekonać się na własnej skórze, być może warto zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący oraz trzymać telefon komórkowy z dala od ciała? Wiele instytucji naukowych z krajów europejskich wydało już takie zalecenia dla użytkowników telefonów komórkowych.

Monika Klejman

Na podstawie: Science Daily

Zobacz więcej na temat: medycyna telefony komórkowe

Czytaj także

Usuwanie strachu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2009 12:27
Naukowcy odkryli proces rządzący wymazywaniem z pamięci strachu i nieprzyjemnych wspomnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczne życie coraz bliżej?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2008 17:22
Kto skorzysta najbardziej na przedsięwzięciach Craiga Ventera: ludzkość czy sam Venter?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski skarb – odmładzająca aronia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2009 06:12
Sekret młodości to antyutleniacze, szczególnie antocyjany, których najwięcej jest w aronii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

POSŁUCHAJMY: Obronić pamięć

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2008 14:52
Pamięcią można manipulować. Wykorzystują to specjaliści od marketingu i politycy.
rozwiń zwiń