X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Nadużywamy antybiotyków

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2008 17:54
Specjaliści alarmują, że antybiotyki są niewłaściwie stosowane i nadużywane.

To powoduje, że bardzo szybko lek przestaje być skuteczny, bo powstają bakterie odporne na dany preparat. Są jednak sytuacje, gdy antybiotyk jest niezbędny, by uratować życie.

Koordynator Kampanii "Lek Bezpieczny" Wojciech Łuszczyna podkreśla, że w ostatnich dwóch dekadach na rynku pojawiły się zaledwie dwa nowe antybiotyki. Firmy farmaceutyczne wycofują się z badań i produkcji tych środków. Chodzi o to, że zanim lek przejdzie stosowne badania i pojawi się na rynku, to powstaną już bakterie oporne na ten antybiotyk.

Krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii Waleria Hryniewicz apeluje, by pacjenci nie brali antybiotyków sami, bez wizyty u lekarza. Powstaniu oporności na antybiotyki sprzyja powszechność ich stosowania w hodowli zwierząt, ryb, produkcji kosmetyków czy środków czystości.

Innym problemem jest to, że przed podaniem antybiotyku lekarz powinien zbadać rodzaj bakterii, aby zastosować właściwy lek. Jednak z badań mikrobiologicznych rezygnuje się, bo taniej jest wypisać antybiotyk.

Profesor Hryniewicz uważa, że w obecnej sytuacji dobrym wyjściem jest stosowanie dostępnych szczepień przeciwko groźnym bakteriom. Problem w tym, że nie ma szczepionek przeciwko niektórym bakteriom.

Czytaj także

Po pigułce jesteś brzydka

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 16:07
Hormonalna antykoncepcja zmieniła stosunki społeczne. Zmieniła także naszą atrakcyjność seksualną. Ale na gorsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Leki przeciwbólowe mogą uszkodzić słuch

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 11:28
Jak podaje American Journal of Medicine, nadużywanie leków przeciwbólowych prowadzi, zwłaszcza u młodszych mężczyzn, do utraty słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy służba zdrowia nie działa, firmy liczą zyski

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 07:57
Polakom coraz trudniej dostać się do lekarza z NFZ. W efekcie z prywatnej służby zdrowia zmuszonych jest korzystać już 2 mln rodaków, informuje "Metro".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, co trzeba wiedzieć o antybiotykach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 22:10
Naukowcy biją na alarm - lecznicza skuteczność antybiotyków jest coraz mniejsza. Bierzemy antybiotyki za często i kiedy nie trzeba.
rozwiń zwiń