X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Polskie roboty w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2008 16:02
Roboty mobilne zbudowane na AGH polecą w kosmos.

Polskie roboty  budowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdobyły trzy medale w konkursie Innowacje 2008.  Konkurs ten podsumował tegoroczne 4.Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technicon.

- Roboty mobilne służą do eksploracji terenu - czyli do wyznaczania mapy, znajdowania wyznaczonego celu, do zadań transportowych - np. przeładunku w fabrykach i do podobnych zadań mobilnych. Jest to grupa robotów, które mogą ze sobą współpracować, dzięki czemu ich uniwersalność wzrasta - wyjaśnia w wypowiedzi dla PAP mgr inż. Daniel Prusak, jeden z twórców technologii.

Prezentowane podczas targów roboty mobilne mogą konkurować z najlepszymi tego typu produktami z całego świata. Inżynier dodaje, że roboty mobilne opracowane przez Polaków nie odstają od światowego poziomu - wykonane są zgodnie z wszystkimi najnowszymi technologiami. Również polskie oprogramowanie służące do sterowania urządzeniami jest konkurencyjne. Właśnie dlatego, konstrukcje te z dużym prawdopodobieństwem wkrótce będą eksplorować kosmos. Wesprą je mikroroboty do zadań manipulacyjnych. Jedynymi konstruktorami takich robotów w Polsce są inżynierowie z AGH, pracujący pod kierownictwem prof. Tadeusza Uhla.

- Być może algorytmy, nad którymi pracujemy, będą użyte w robotach, które zbadają przestrzeń kosmiczną, powierzchnię Księżyca i Marsa. W ten sposób weźmiemy udział w programie rozbudowy potencjału europejskiego w badaniach kosmicznych - mówi Daniel Prusak. Zespół inżynierów z Krakowa współpracuje z niemieckim centrum badań kosmicznych DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt). Naukowcy wspólnie planują wysłać grupę robotów w kosmos.

- Mikroroboty konstruujemy jako jedyni w Polsce. Służą one do wykonywania zadań manipulacyjnych, mogą być np. umieszczone na robotach mobilnych i badać grunt w terenie, powadzić prace inspekcyjno badawcze - wymienia inżynier.

Kapituła konkursu Innowacje 2008 przyznała AGH trzy medale: za manipulator równoległy - mikrorobot trójramienny (twórcy: mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl), za mikronapęd piezoelektryczny (twórcy: mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl) oraz za trzyramienny Manipulator równoległy (twórcy: Dr inż. Maciej Petko, dr inż. Grzegorz Karpiel, mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl).

 

Przemysław Goławski

Zobacz więcej na temat: kosmos POLSKA Kraków grunty

Czytaj także

Kucharze przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2008 18:19
Roboty mają szansę już niedługo stać się prawdziwą pomocą domową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modelka - robot

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2009 11:58
Japoński instytut technologii zaawansowanych zbudował nowy typ robota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sterować robotem?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 13:10
Oprócz zaprogramowania poleceń, robotami pokierujemy za pomocą myśli.
rozwiń zwiń