X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Muzyka uzdrowi serce

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2008 12:35
Słuchanie ulubionej muzyki korzystnie wpływa na układ krążenia.

Naukowcy z Szkoły Medycznej przy Uniwersytetu Maryland wykazali, że emocje, które budzi w nas radosna muzyka, mają dobroczynny wpływ na układ krążenia.

Podczas badania uczestnicy sami wybierali muzykę, jakiej chcieli słuchać. Jedynym warunkiem było to, że utwory miały im sprawiać przyjemność. Radość ze słuchania powodowała z kolei, że ich naczynia rozszerzały się, ułatwiając przepływ krwi. Nie trzeba dodawać, że wszystkie organy wewnętrzne były dzięki temu dużo lepiej dotlenione. Owa “zdrowa” odpowiedź organizmów badanych osób zgadza się z wcześniejszymi studiami na temat śmiechu, przeprowadzonymi w 2005 roku.

Warto jednak dodać, że nie każda muzyka ma tak dobry wpływ na nasz organizm. Kiedy utwór, którego słuchamy, jest dla nas nieprzyjemny, naczynia krwionośne zwężają się, a krew ma kłopoty ze swobodnym przepływem.

- Już wcześniej pokazaliśmy, że pozytywne emocje, takie jak śmiech, są korzystne dla układu krwionośnego. Logiczną konsekwencją był sprawdzenie, czy także inne emocje, jak te powodowane przez muzykę, mają podobny wpływ – mówi dowodzący badaniami Michael Miller, szef katedry zajmującej się kardiologią prewencyjną na Uniwersytecie Maryland. – Wiedzieliśmy, że różne osoby różnie zareagują na różne typy muzyki, a zatem podczas badania umożliwiliśmy wybór muzyki uczestnikom, bazując na ich subiektywnych upodobaniach - wyjaśnia.

W testach wzięli udział ochotnicy o średniej wieku 36 lat, wszyscy niepalący. 70 proc. badanych było płci męskiej. Przed badaniami mieli przez minimum dwa tygodnie powstrzymywać się od słuchania swojej ulubionej muzyki, którą następnie usłyszeli w laboratorium. – Chcieliśmy, aby słuchając muzyki naprawdę się nią cieszyli – wyjaśnia dr Miller. Przed słuchaniem, w jego trakcie i po emisji badano przepływ krwi u badanych.

W celach bardziej socjologicznych niż medycznych można dodać, że 70 proc. badanych jako swoja ulubiona muzykę zgłosiło country, a dla większości najbardziej „niepokojącą” muzyką był heavy-metal. – Nie trzeba się zbyt długo zastanawiać, aby dojść do wniosku, że country jest po prostu radosną, lekką muzyką, często o miłości - mówi dr Miller, który sam z kolei najbardziej lubi jazz. Badacze nie potrafią wskazać, dlaczego jedni lubią jedne, a inni inne typy muzyki. – Nie rozumiemy, dlaczego niektórzy maja np. upodobanie w muzyce klasycznej, w której nie ma słów. Być może jednak kluczową rolę w poprawie krążenia grają rytm, harmonia czy melodia – zastanawia się naukowiec.

Fizjologiczne skutki słuchania dobrej muzyki mają najprawdopodobniej coś wspólnego z tworzonymi w mózgu endorfinami – ale o relacjach pomiędzy mózgiem i sercem musimy jeszcze dowiedzieć się więcej.

(fw)

Zobacz więcej na temat: medycyna MUZYKA kardiologia

Czytaj także

Muzyka łagodzi obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2009 11:44
Muzyka może korzystnie działać na serce i układ krążenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliard osób cierpi na nadciśnienie tętnicze

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 16:07
Na świecie na nadciśnienie tętnicze cierpi miliard ludzi. W Polsce około 9 mln osób.
rozwiń zwiń