X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Czekając na Morfeusza

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2008 10:44
Za bezsenność odpowiada kwas γ-aminomasłowy.

Stres, przemęczenie, a może… nadmiar kofeiny – co właściwie jest przyczyną kłopotów z zasypianiem? Badania naukowe, opublikowane w najnowszym numerze magazynu Sleep, wskazują na GABA – kwas γ-aminomasłowy, jeden z najbardziej rozpowszechnionych neuroprzekaźników. U osób cierpiących na bezsenność trwającą dłużej niż pół roku obecność tego związku chemicznego w mózgu zmniejsza się o ok. 30 proc. w stosunku do osób zdrowych.

Oznacza to, że kłopoty z zasypianiem są odzwierciedleniem neurofizjologicznego stanu polegającego na nadmiernym pobudzeniu organizmu, które może się ujawniać zarówno w czasie snu, jak i w ciągu dnia. Nie jest ono jedynie wynikiem stanu psychicznego, np. wzburzenia emocjonalnego czy niespokojnych myśli, ale ma swój odpowiednik na poziomie funkcjonowania układu nerwowego. GABA odpowiada za obniżenie aktywności wielu obszarów w mózgu, niezbędne do tego, aby pozwolić mu wypocząć, a nam – zregenerować siły. Niewłaściwe funkcjonowanie tego neuroprzekaźnika może, na przykład, leżeć u podłoża tzw. „gonitwy myśli” – mogącej się pojawić nie tylko zresztą w czasie snu.

Amerykańscy naukowcy wskazują na związek zaburzeń depresyjnych i lękowych ze zmniejszoną ilością kwasu γ-aminomasłowego w centralnym układzie nerwowym. Podobnie jak osoby cierpiące na bezsenność, chorzy na depresję mają problemy ze snem, odczuwają wzrost niepokoju, mają stany lękowe, cierpią na zaburzenia koncentracji i spadek energii odczuwany jako brak ochoty do działania. Spadek nastroju, również w przypadku osób mających kłopoty z zasypianiem, to nie tylko efekt źle przespanej nocy. Według jednego z badaczy, J. Winkelmana (Harvard Medical School), rozpoznanie neurofizjologicznej przyczyny bezsenności pozwoli dokładniej zbadać tę dolegliwość jako jednostkę chorobową, a także lepiej zrozumieć jej widoczne skutki, na które skarżą się osoby cierpiące na bezsenność, skutki, które mogą przypominać objawy depresji.

Jak leczyć bezsenność – aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić? Jeśli nie skutkują herbatki ułatwiające zasypianie, często sięgamy po tabletki nasenne, w najgorszym nawet wypadku – alkohol, albo też uciekamy się do najprostszej metody: odsypiamy. Ta ostatnia może być nieekonomiczna, bo przecież nie można spać całymi dniami. Z bezsennością lekarze radzą walczyć stosując leki z grupy antagonistów receptorów benzodiazepinowych o działaniu hipnotycznym, które zwiększają aktywność GABA.

(dh)

Zobacz więcej na temat: depresja medycyna

Czytaj także

Zaburzenia snu mogą być niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2009 12:32
Mogą prowadzić np. do prób samobójczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na depresję zażyj tran

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 13:05
Ważną rolę w poprawie stanu psychicznego mogą pełnić kwasy omega-3.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azjaci śpią najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 04:01
Okazuje się, że nawyki związane ze snem zależą od koloru skóry.
rozwiń zwiń