X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

W poszukiwaniu życia w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2008 19:42
ATA to najnowsze narzędzie astronomów.

Poszukiwaniem inteligentnego życia w kosmosie zajmują się nie tylko zwolennicy ezoterycznych doktryn. Także poważna nauka nie wyklucza istnienia życia pozaziemskiego, kierując ku niebu czasze teleskopów.

Jednym z prowadzonych przez badaczy programów – i jednocześnie najsłynniejszym z nich - jest SETI (z ang. Search for Extra-Terrestrial Intelligence) - wieloletni projekt, którego celem jest nawiązanie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie wysyłanych przez nie sygnałów radiowych i świetlnych. Badacze z SETI Institute już wkrótce dostaną do rąk nowe, potężne narzędzie – zespół teleskopów ATA (Allen Telescope Array).

ATA zrewolucjonizuje nasze poszukiwania. Dzięki zastosowaniu 350 połączonych czasz teleskopów rozmieszczonych na obszarze 1 km2 powstanie urządzenie o potężnej mocy obserwacyjnej. – Dzięki ATA sprawdzimy około miliona układów – zapowiada Seth Shostak z SETI Institute. A jeśli naukowcy to zrobią, to szansa, że coś znajdą, jest dużo większa. Astronomowie będą używali ATA do badań odległych obszarów wszechświata. Nowy analizator sygnałów będzie zaś miał możliwość badania sygnałów z każdej czaszy oddzielnie.

Do tej pory ziemscy naukowcy sprawdzili zaledwie około tysiąca systemów planetarnych – a zatem pracy wciąż jest dużo. Plan badaczy polega na obserwacji układów z planetami podobnymi do Ziemi, zaczynając od tych położonych najbliżej nas, a następnie przesuwając się w głąb kosmosu. Pierwsza część połączonych anten już pracuje – została udostępniona badaczom pod koniec 2007 roku.

W ramach ATA powstanie jeszcze większe urządzenie – złożone z kilku tysięcy czasz największe obserwatorium na świecie, które da nam możliwość zajrzenia w najgłębsze rejony kosmosu. Być może tam, daleko i w bardzo odległej przeszłości, istniało we wszechświecie życie?

Najważniejsze jest jednak to, że w ramach programu SETI badaczem kosmosu może się stać każdy z nas. Wszystko to dzięki SETI@home, projektowi, który wstartował w 1999 roku. Polega on na wykorzystywaniu wolnych mocy obliczeniowych komputerów internautów-woluntariuszy. Każdy internauta może zainstalować u siebie program, który automatycznie będzie pobierał przez Internet kolejne porcje szumu kosmicznego, aby go przeanalizować i odesłać wyniki do serwerów w Berkeley.

(ew)

Obejrzyj film o najnowszym projekcie w ramach programu SETI.

Zobacz więcej na temat: astronomia komputery kosmos

Czytaj także

Iran wyśle astronautę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2009 14:24
Podobno już w 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy polar pośredni

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2008 11:01
Polary pośrednie to rzadko spotykane gwiazdy. Znamy ich tylko kilkanaście. Polacy znaleźli kolejną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A planety szaleją, szaleją...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:44
Olbrzymie, gazowe planety w odległych układach słonecznych mają związki potrzebne do powstania życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy chcą podbić kosmos

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2009 20:10
Młodzi polscy studenci swoimi satelitami i łazikami zamierzają podbić kosmos.
rozwiń zwiń