X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Dywan energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2008 16:01
Samochód przejeżdża po specjalnej macie i przy okazji powstaje prąd.

KinergyPower to nowy, alternatywny sposób na pozyskanie energii elektrycznej. Sprytnie wykorzystuje energię kinetyczną jadących samochodów.

Dywan energetyczny składa się z setek ruchomych elementów, które uginają się aż do 12 cm pod kołami przejeżdżającego po nim pojazdu. Nacisk tych tłoków wytwarza ciśnienie, które uruchamia przepływ płynu w stanowiącym element systemu silniku hydraulicznym. Silnik ten napędza z kolei generator elektryczny.

Jednym z twórców tej technologii jest inżynier greckiego pochodzenia Stefanos Horianopoulos, mieszkający w Stanach. Wynalazca uważa, że zastosowanie dywanów energetycznych KinergyPower szczególnie opłaci się w miejscach, gdzie występuje duży ruch ciężkich pojazdów – tirów i autobusów. Jest tak, ponieważ ilość wyprodukowanej tą metodą energii jest funkcją natężenia ruchu pojazdów, ich średniej masy oraz długości zastosowanego dywanu.

Z chodnika o długości 200 m, zamocowanego w jezdni, można otrzymać nawet 23,5 GW energii elektrycznej w ciągu roku. Według obliczeń konstruktora, taka ilość wystarczy do zaopatrzenia 2 tysięcy domów w typowym amerykańskim budownictwie jednorodzinnym.
Instalacja 100 metrów maty tego typu przy wyjeździe z dworca, który obsługuje dziennie 2 tysiące autobusów, jest w stanie zapewnić roczną dostawę prądu dla 110 domów.

„Zastosowania mojego wynalazku mogą też być dość nietypowe. Energię można byłoby pozyskiwać chociażby od przechodzących po dywanie ...stad zwierząt hodowlanych, a potem wykorzystać ją do potrzeb związanych z ich utrzymaniem” – uważa Horianopoulos.

Horianopoulos wyjaśnia, że dywan energetyczny zastosowany w jezdni nie zmniejsza bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo jego powierzchnia jest gładka, ale nieśliska.

Rodzą się jednak wątpliwości czy dywan KinergyPower nie będzie wymuszał na pojazdach dodatkowego wydatku energii i co za tym idzie większego wydatku paliwa, aby wyprodukować prąd. Dywany energetyczne są na razie testowane w miejscach, gdzie pojazdy i tak są zmuszone normalnie zwolnić. Mata dodatkowo uczestniczy w tym spowalnianiu pojazdu.

Agnieszka Labisko

Obejrzyj filmową prezentację technologii KinergyPower:

Czytaj także

Z licencją na... wyprzedzanie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2008 18:28
Bez swoich samochodów 007 nie byłby tym samym agentem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szyby samochodowe poprawią wzrok

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2008 08:05
Powstaną szyby samochodowe, które zobrazują to co dzieje się na drodze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testy elektrycznych samochodów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 12:55
Kierowcy w Wielkiej Brytanii będą mogli wypożyczyć auto za darmo i jeździć nim przez kilkanaście miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najszybszy czajnik świata

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 17:40
Tak twórcy nazywają pojazd, który ma pobić rekord prędkości auta napędzanego parą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót Trabanta

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2009 14:53
Prototyp nowego, elektrycznego Trabanta nT zaprezentowano na targach IAA 2009 we Frankfurcie.
rozwiń zwiń