X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Lody topnieją… to nic złego?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2008 12:50
Ilość lodu w Arktyce była bardzo niska również ok. 7000 lat temu.

Od kilku lat naukowcy biją na alarm: już wkrótce w rejonach arktycznych niemal w ogóle będzie lodu. Zwykło się to tłumaczyć ociepleniem klimatu, z którym walczy szereg organizacji, w tym zeszłoroczny laureat pokojowej Nagrody Nobla, Al Gore. Tymczasem znikanie lodu z rejonów arktycznych może być… zwykłym cyklicznym procesem. Ostatnie badania wykazały, że ilość lodu na północnych wybrzeżach Grenlandii była bardzo niska również około 6000-7000 lat temu, kiedy o nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie mogło być mowy. Naukowcy twierdzą również, że Ocean Arktyczny mógł być w przeszłości zupełnie wolny od lodu.

– Klimat w północnych rejonach nigdy nie był tak łagodny od końca epoki lodowcowej, jak właśnie około 6000 lat temu – mówi Astrid Lyså z Norweskiej Geologicznej Grupy Badawczej NGU. – Nie jesteśmy jeszcze pewni, czy na Oceanie Arktycznym nie było wówczas w ogóle lodu, ale z pewnością było więcej nieskutych lodem wód niż obecnie – wyjaśnia.

To właśnie Astrid Lyså i jej kolega Eiliv Larsen, wraz z grupą badaczy z Uniwersytetu w Kopenhadze zajęli się mapowaniem zmian poziomu morza w przeszłości na podstawie cech wybrzeża. Innych wskazówek dostarczyły fragmenty zatopionego przed wiekami drewna z Alaski oraz mikroosady z rejonów arktycznych. -  Architektura brzegu z piasku zależy wydatnie od tego, czy kształtowały ją fale czy bryła lodu – wyjaśnia Lyså. -  Długie i szerokie plaże, biegnące wzdłuż brzegów, tworzą się wówczas, gdy działają fale, a okresowo zdarzają się sztormy. To zaś wymaga otwartej wody – mówi. A właśnie tak wyglądają północne brzegi Grenlandii, które miały ukształtować się około 6000-7000 lat temu. Krawędzie Fiordu Niepodległości na północy Grenlandii zdradzają także, że, aby mogły się ukształtować, Ocean Arktyczny, na który wychodzi, musiał być nieskuty lodem aż po sam Biegun Północny i to przez spore okresy czasu.

Jeśli brzeg kształtuje napierający lód, wygląda on inaczej – jest krótki, węższy i ma bardziej nieregularny kształt. Tak właśnie wyglądają brzegi, które kształtowane są dzisiaj. Z drugiej strony, naukowcy przestrzegają, aby porównań z prehistorią nie ciągnąć zbyt daleko, ponieważ nie wiadomo jeszcze, czy mechanizmy, które stoją za topnieniem lodu rzeczywiście są takie same, jak kilka tysięcy lat temu.

Filip Wyrozumski

Czytaj także

Konferencja klimatyczna w Kopenhadze

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 15:18
W spotkaniu mają wziąć udział ponad dwa tysiące ekspertów z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arktyka bez lodu?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 11:23
Lód na Arktyce może stopnieć niemal do zera w ciągu dziesięciu lat - twierdzi brytyjski naukowiec.
rozwiń zwiń