X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Rośliny też blogują

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2008 10:42
Rośliny mają nam wiele do powiedzenia. Od niedawna mogą wysyłać informacje i blogować... Od zawsze ogrodnicy wiedzą, że aby rośliny zdrowo rosły, trzeba zwracać uwagę na wysyłane przez nie sygnały.
Audio
  • Karmnik ościsty narzeka na brak wody w systemie Botanicalls
  • Karmnik ościsty narzeka na brak wody w systemie Botanicalls

 Dzisiaj dzięki nowym technologiom roślinki mają znacznie więcej możliwości, aby poinformować nas o swoich potrzebach.

Z pamiętnika młodej roślinki

Midori-san to roślinka, która rośnie w doniczce w kafejce Donburi Cafe w japońskim mieście Kamakura.

Ta urodziwa woskownica (hoja) z gatunku Hoya kerii o liściach w kształcie serc codziennie „zamieszcza” aktualne zdjęcie na własnym blogu: http://plant.bowls-cafe.jp/index.php .

Zdjęcia to nie wszystko, bo Midori-san od 30 września 2008 roku „pisze” o swojej kondycji - czy ma wystarczająco wilgotne podłoże, dostateczną ilość światła i odpowiednio liczne ludzkie towarzystwo. Na tej podstawie ocenia ona czy dany dzień był szczęśliwy.

Tego rodzaju „interfejs botaniczny” Plant Interface System do komunikacji potrzeb roślin doniczkowych online opracowała japońska firma Kayac Co. Twórcą tej technologii jest Satoshi Kuribayashi z Keio University Hiroya Tanaka Laboratory.

Wynalazek bazuje na pomiarze potencjału elektrycznego liści za pomocą podpiętych czujników. Wiadomo, że ten potencjał zmienia się w odpowiedzi na zmiany w najbliższym otoczeniu roślinki. W ten sposób reaguje ona na różnice temperatury i wilgotności, wibracje, fale elektromagnetyczne i ludzką obecność.

Specjalny algorytm tłumaczy pozyskane dane o samopoczuciu rośliny na zdania (na razie tylko w języku japońskim), a te ukazują się następnie na aktualizowanym codziennie blogu.

 

Na stronie oprócz postów Midori-san, można na bieżąco śledzić zmiany potencjału elektrycznego jej liści.

Internautom udostępniono też funkcję włączania lampki, która umieszczona jest przy doniczce Midori-san. Wystarczy kliknąć w banner po prawej stronie na blogu i wpisać swoje imię. W okienku wyświetli się w czasie rzeczywistym widok podświetlonej doniczki z kwiatem. Roślinka podziękuje imiennie za taki gest temu, kto o nią zadba.

Satoshi Kuribayashi chce, aby jego wynalazek pokazał możliwości zastosowania systemów sieciowych, które odczytują informacje, pochodzące z naszego zielonego otoczenia.

Masz wiadomość

Rośliny mogą też twitterować czyli korzystać z mikrobloga Twitter. Jest to serwis, w którym natychmiast otrzymujemy powiadomienie o wiadomości od tego, kogo obserwujemy (w komunikatorze lub sms-em). Teraz może to być nawet nasza ulubiona roślina doniczkowa.
Na pomysł wpadli projektanci z grupy Botanicalls. Za pomocą specjalnego skryptu roślinka może przesłać różne komunikaty na profil swojego właściciela w Twitterze. Może to być np. dramatyczne „usycham z pragnienia” albo słowa podziękowania za dostarczenie odpowiedniej porcji wody.


Szczegółowa instrukcja wykonania systemu komunikacji z doniczkowymi ulubieńcami znajduje się na stronie: http://botanicalls.com/twitter/ . Potrzebna będzie m.in. płytka Arduino i gwoździe, talent do elektroniki oraz oczywiście wiedza o upodobaniach naszej roślinki. A to dlatego, że na początku trzeba ustalić jej ulubione parametry wilgotności podłoża, do których następnie będzie odnoszona aktualna sytuacja w doniczce.

Projektanci z Botanicalls oferują też opcję telefonicznej komunikacji z roślinami. System Botanicalls może współpracować z platformą telefonii internetowej Asterisk. Dane z czujników w doniczce są analizowane w mikrokontrolerze. W razie potrzeby identyfikator rośliny i jej potrzeba są przesyłane bezprzewodowo do internetu. Odpowiedni skrypt php uruchamia wysyłkę stosownej wiadomości głosowej z centralki Asterisk na numer telefonu właściciela kwiatka. Różnym gatunkom roślin przypisano różne głosy.

Agnieszka Labisko


Zasada działania systemu Botanicalls:

Czytaj także

Arktyka się rozpływa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2008 09:21
W tym roku po raz pierwszy całkowicie może zniknąć z Bieguna Północnego lód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mordercze biedronki

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2009 05:08
Harmonia axyridis, jeden z gatunków biedronek, zwana też czasami arlekinem, zagraża pozostałym owadom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja w sprawie odłowów wielorybów?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2009 11:56
Międzynarodowi negocjatorzy mają nadzieje na kompromis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NAUKOWY WIECZÓR Z JEDYNKĄ: Co żyje pod plażowym kocem?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2009 21:42
Zaprasza Artur Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczny sojusz ochroni płazy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2009 10:11
Nowa organizacja ma działać na rzecz globalnej ochrony płazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryzująca ryba

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2009 11:00
Węgorz elektryczny wytwarza prąd, a Japończycy postanowili to sprytnie wykorzystać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jemioła – pasożyt czy lek?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2009 10:21
W czasie Bożego Narodzenia oprócz choinki nasze domy często zdobi jemioła.
rozwiń zwiń