X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Ostrożnie ze słońcem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2009 11:41
Czerniak złośliwy (łac. melanoma malignum) jest nowotworem, który wywodzi się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę

Najczęściej pojawia się on na skórze w postaci charakterystycznych znamion.

Czerniak należy do najbardziej złośliwych nowotworów, gdyż szybko się rozwija i charakteryzuje się dużą skłonnością do licznych przerzutów. Rocznie, czerniaka wykrywa się u ponad 62 tysięcy Amerykanów i niestety aż 8 tysięcy tych pacjentów umiera. W Polsce rocznie rejestruje się 1500 nowych przypadków czerniaka skóry.

Nowotwór ten jest jednym z tych, którego w największym stopniu można uniknąć. Sposób na zapobieganie jest prosty: „Ostrożnie ze słońcem”. Najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez Colorado School of Public Heath w USA dowodzą, że środki ostrożności należy podejmować jak najwcześniej. Dotyczy to głównie dzieci. Okazuje się, że letnie wakacje na plaży aż o 5 % zwiększają ryzyko pojawienia się znamion barwnikowych, które mogą z czasem rozwinąć się w złośliwą postać czerniaka. Badania przeprowadzono wśród siedmioletnich dzieci mieszkających w Kolorado, ale badacze twierdzą, że obserwacja ta dotyczy dzieci na całym świecie. Co ciekawe, o 19 % bardziej podatni na pojawianie się znamion byli chłopcy. Być może wynika to z chłopięcej natury, która skłania ich do spędzania większości czasu na plaży w sposób aktywny. Dodatkowo, zwiększone ryzyko pojawienia się czerniaka związane było z zarobkami rodziców. Jest to zaskakująca obserwacja, najprawdopodobniej wynikająca z faktu, iż bogatsze rodziny mogą pozwolić sobie na częstsze i dłuższe wakacje na plaży.

Niektórzy rodzice pomyślą: „Mogę przecież posmarować dziecko kremem z filtrem i jego skóra będzie bezpieczna”. Niestety, jest to bardzo mylne przekonanie. Filtry zawarte w kremach w dużym stopniu chronią skórę, ale dają też złudne poczucie bezpieczeństwa. Powoduje to, że po zastosowaniu kremu zapomina się często, jak długo powinno się przebywać na słońcu, co oczywiście zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka. Pamiętajmy wiec, że w słoneczne, letnie dni, w godzinach południowych lepiej zająć dziecko ciekawymi zabawami w domu lub w cieniu, niż wychodzić z nim na słońce.

Monika Klejman

Czytaj także

Po zażyciu leku przeciwbólowego odpadła jej skóra

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 12:38
Toksyczna reakcja organizmu na leki przeciwbólowe wystąpiła u 80-latki z Rzeszowa. Na skutek zażycia tabletek uśmierzających ból, pacjentce z połowy ciała zeszła skóra. Lekarze i farmaceuci ostrzegają przed nadużywaniem leków bez konsultacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plaster pomoże w leczeniu raka skóry

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 21:59
Elektroniczne urządzenie ma ulżyć cierpieniom chorych na raka skóry. Plaster nie może być jednak stosowany w przypadku złośliwych odmian nowotworu. Urządzenie Ambulight PDT poprzez naświetlanie wywołuje reakcję chemiczną, która zabija zmienione patologicznie komórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiec problemom ze skórą?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 20:40
Skóra potrzebuje systematycznej pielęgnacji - nawet latem
rozwiń zwiń