X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

DNA Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2007 09:09
Z okazji 534. rocznicy urodzin Kopernika pojawiła się informacja o tym, że odnaleziono jego DNA... w Szwecji.
Audio

Zaledwie kilka dni temu obchodziliśmy 534. rocznicę urodzin wielkiego astronoma z Torunia. Wkrótce potem pojawiła się informacja o tym, że odnaleziono jego DNA... w Szwecji!

A dokładniej na pismach Mikołaja Kopernika, które trafiły do Szwecji w wyniku potopu szwedzkiego w połowie XVII wieku. Wojska z północy ograbiły wtedy fromborską bibliotekę i zabrały z niej, między innymi, rękopisy naukowca. Znajdują się na nich plamy krwi, powstałe prwdopodobnie wówczas, kiedy autor "O obrotach sfer niebieskich" kaleczył się podczas pisania gęsim piórem. Być może zatem, jak podaje "Dziennik", szwedzkim naukowcom udało się znaleźć DNA Kopernika.

Poszukiwanie doczesnych szczątków astronoma zawiodło w zeszłym roku polskich archeologów pod kierunkiem prof. Jerzego Gąssowskiego do katedry we Fromborku. Znaleźli tam w jednym z grobów czaszkę, która prawdopodobnie należała do Kopernika.

Aby jednak mieć całkowitą pewność, trzeba porównać kod DNA Mikołaja Kopernika i jego krewnych. Należy zatem albo odnaleźć grób wuja astronoma, Łukasza Watzenrode, albo odszukać żyjące dzis krewne warmińskiego kanonika. Prof. Krzysztof Mikulski z toruńskiego Uniwersytetu imienia astronoma przeszukuje archiwa w poszukiwaniu potomkiń matki Kopernika. Współpracują z nim naukowcy z Uppsali w Szwecji.

Filip Wyrozumski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

HISTORIA: 465. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2008 08:39
Dziś mija 465. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych astronomów w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód na życie poza Ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2008 07:20
Naukowcy potwierdzili obecność budulca wczesnego materiału genetycznego na meteorycie, który został znaleziony w Australii w 1969 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy brat Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 13:11
Wiele wskazuje na to, że Mikołaj Kopernik miał jeszcze jednego brata.
rozwiń zwiń