X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

EKOLOGIA: Tundra znika

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2007 13:54
Tempo kurczenia się obszarów tundry na północnych obszarach Kanady jest znacznie szybsze, niż wcześniej przewidywano.

Biolodzy z University of Alberta w Kanadzie stwierdzili, że tempo kurczenia się obszarów tundry na północnych obszarach tego kraju jest znacznie szybsze, niż wcześniej przewidywano. Na skutek ocieplania się klimatu ulega przesunięciu w kierunku bieguna granica lasów świerkowych, które również sięgają coraz wyżej na obszarach górskich i tundra stopniowo zarasta. Prześledzono zmiany sięgając 300 lat wstecz i okazało się, że najintensywniejsze zmiany w krajobrazach rozpoczęły się w połowie XX wieku i proces nabiera tempa. Ekspansja świerka jest m.in. spowodowana wyjątkowo obfitującymi w nasiona ciepłymi i suchymi latami. Powiększanie się obszarów leśnych – a więc ciemnych plam na naszej planecie – skutkuje nie tylko zmianami w składzie naturalnych gatunków zamieszkujących tundrę i wykorzystywanych np. przez rdzenną ludność Yukonu, ale i zwiększaniem efektu cieplarnianego, bo większa ilość światła słonecznego jest przez te obszary pochłaniana. Badania kanadyjskich badaczy znakomicie wpisują się w naukowe założenia rozpoczętego właśnie Międzynarodowego Roku Polarnego 2007-2008, który ma przynieść odpowiedzi na wiele pytań dotyczących terenów wokół obu biegunów.


Źródło: EurekAlert

Zobacz więcej na temat: ekologia Kanada tundra

Czytaj także

Cały świat pogrąży się na godzinę w ciemnościach

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 12:33
W ponad czterech tysiącach miast w 125 krajach na godzinę zgaśnie światło. 27 marca to bowiem dzień, w którym tradycyjnie organizowana jest Godzina dla Ziemi - globalna akcja na rzecz oszczędzania energii i ratowania klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź zieloną stolicą Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 06:23
"Zielona stolica Europy" to prestiżowy tytuł przyznawany przez Komisję Europejską miastom najbardziej przyjaznym dla środowiska.
rozwiń zwiń