X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

Nowy stary teatr

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2007 16:04
Czy poszukiwany od prawie dwóch wieków teatr w Acharnes został wreszcie odnaleziony?
Audio

Jak podała w zeszłym tygodniu prasa grecka i amerykańska, podczas prac konstrukcyjnych na jednym z ateńskich przedmieść archeolodzy odkopali starożytny teatr. Jak dotąd w stolicy Grecji znaliśmy tylko dwa podobne budynki – a przecież Ateny są miejscem, gdzie zachodnioeuropejska sztuka teatralna w ogóle się narodziła!

W północno-zachodnim rejonie Menidi na przedmieściach greckiej stolicy zlokalizowano piętnaście koncentrycznych rzędów ław. „Wydaje się, że kolejne leżą pod bięgnącą w pobliżu drogą” – powiedział Associated Press Vivi Vassilopoulou greckiego Ministerstwa Kultury. – „Pozostałości budowli odkryto podczas prac wykopaliskowych poprzedzających konstrukcję w tym miejscu nowego budynku. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, żeby wyciągać jakieś wnioski”. Wiek teatru nie został jeszcze jednoznacznie określony, choć sugeruje się, że może on pochodzić z IV wieku p.n.e. Więcej szczegółów pojawi się na pewno w trakcie dalszych wykopalisk.

Menidi prawdopodobnie zostało wzniesione na miejscu starożytnego Acharnes, największej wśród wiosek otaczających dawne Ateny. Teatr, który się w niej mieścił był wzmiankowany w przekazach starożytnych, nikt jednak, aż dotąd, nie znalazł pozostałości tej imponującej budowli. Gdyby odkryty budynek okazał się właśnie teatrem w Acharnes, byłaby to prawdziwa sensacja. Budowli, o której mowa, archeolodzy poszukują bowiem od dwóch wieków!

Acharnes było wiązane z Dionizosem. Ateńczycy wierzyli, że pierwsza winorośl, święta roślina tego boga, rosła właśnie tam. Nic dziwnego, że w wiosce znajdował się teatr – nie zapominajmy, że tradycja teatralna w Grecji wiązała się właśnie z bogiem wina. Największy i najbardziej znany z ateńskich teatrów – Teatr Dionizosa na stokach Akropolu – był miejscem, gdzie podczas Dionizji w starożytności wystawiano sztuki. To tam prezentowali swoje dzieła Ajschylos, Sofokles i Eurypides.

Greckie teatry powstawały od VI wieku p.n.e.. Budowano je zwykle na wzgórzach, wykorzystując naturalny spadek terenu przy konstrukcji ław widowni. Największe z nich mogły mieścić wiele tysięcy widzów.

Eugeniusz Wiśniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mity historii: „Żyzne ziemie Mezopotamii”

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2008 10:59
Pogląd, że Mezopotamia była zawsze uboga w surowce naturalne, jednak bogata w żyzne gleby, jest błędny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak powstał Kolos

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2008 08:26
Oblężenie Rodos przyczyniło się do powstania jednego z Siedmiu Cudów Świata.
rozwiń zwiń