X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Komórki macierzyste na depresję dwubiegunową

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 00:10
Komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu ciężkiej choroby psychicznej - tak zwanego zaburzenia dwubiegunowego. Swe najnowsze badania międzynarodowi naukowcy publikują w tygodniku „Nature”.
Audio
  • Komórki macierzyste pomogą zwalczyć depresję - IAR, Rafał Motriuk
Ludzkie komórki macierzyste
Ludzkie komórki macierzysteFoto: Nissim Benvenisty/Wikipedia/CC BY 2.5

Zaburzenie dwubiegunowe to na zmianę epizody depresji i nadpobudliwości, tak zwanej manii. Dotyka kilku procent ludzi. Leczenie jest trudne; dostosowanie odpowiednich leków i dawek trwa miesiącami.

Teraz naukowcy pobrali z ludzkiej skóry komórki, przekształcili je w komórki macierzyste, a potem w neurony, czyli komórki mózgu. Następnie testowali na nich leki, a także sprawdzali jak u różnych pacjentów działają różne geny.

- Coraz wyraźniej widzimy, że takie choroby jak zaburzenie dwubiegunowe to niekoniecznie wynik czynników zewnętrznych; przyczyny mogą być czysto biologiczne - mówi tygodnikowi „Nature” współautor badań, Fred Gage z Instytutu Sulk w Kalifornii.

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że zaburzenie dwubiegunowe jest bardzo groźne: co siódmy nieleczony chory popełnia samobójstwo.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja: problem z emocjami i z pamięcią

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:15
- Często jej nie rozpoznajemy, bo osoby z depresją potrafią funkcjonować dosyć poprawnie - mówiła Aleksandra Kołodziej, badaczka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kondycja psychiczna Polaków. Czas bić na alarm?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 15:20
Coraz więcej spośród nas cierpi na depresję. W ostatnich latach niepokojąco rośnie również liczba samobójstw odnotowywanych przez policję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłe wspomnienia zwalczą depresję

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 23:00
Pozytywne myślenie i przypominanie sobie miłych chwil może pokonać nadmierny stres. Tę starą hipotezę potwierdzają amerykańsko-japońskie badania opublikowane w prestiżowym tygodniku "Nature".
rozwiń zwiń