X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

Myszy także wykonują trele miłosne

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 00:01
Samce myszy wykonują swoje ballady za pomocą ultradźwięków. Mysia muzyka brzmi jak ptasi trel - i posiada podobną strukturę.
Co wspólnego z polityką mają myszy?
Co wspólnego z polityką mają myszy?Foto: sxc.hu

O tym, że myszy śpiewają, naukowcy wiedzieli od lat, ale dopiero teraz opracowali gramatykę miłosnego języka gryzoni. Wyniki publikują na łamach "Frontiers of Behavioral Neuroscience".

- W komunikacji zwierząt dzieje się dużo więcej, niż my, ludzie, jesteśmy przyzwyczajeni sądzić - mówi prof. Erich Jarvis, neurobiolog z Duke University. - Myszy przekazują sobie wyraźne struktury dźwiękowe, to nie jest przypadkowa sekwencja.

Badacze chcieli ustalić, od czego zależy "treść" mysich utworów. Dlatego umieszczali samce w różnych okolicznościach i rejestrowali ich wokalizacje. Najbardziej złożone pojawiały się wówczas, kiedy samiec czuł obecność samicy, ale jej samej nie było. Dlatego uczeni doszli do wniosku, że mysie śpiewy to rodzaj wabika.

Badacze sprawdzili także, jakie dźwięki podobały się najbardziej ich adresatkom. Wyniki były podobne - samice reagowały najchętniej na najbardziej złożone trele.

(ew/IFLScience)

Zobacz więcej na temat: biologia mysz NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niesamowity świat mrówek

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 15:34
Taką właśnie nazwę nosi projekt realizowany przez Pawła Mazurkiewicza, laureata III edycji konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej eNgage.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczna mikstura lepsza niż antybiotyk

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 23:45
Jak się okazuje, dawne formuły nie muszą być zawodne. Udowodnili to naukowcy z Nottingham.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA: życie w kosmosie znajdziemy w ciągu 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 23:55
Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie specjaliści z NASA podkreślili, że ich zdaniem nie jesteśmy sami w kosmosie, a obce życie znajdziemy w ciągu niecałych dwóch dekad.
rozwiń zwiń