X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Powieści na antenie

"Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie"

25.10.2017 13:35
Publikacja wydawnictwa Marginesy to nie tylko historia życia znanej poetki.
Fragment okładki książki Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie Joanny Kuciel-Frydryszak
Fragment okładki książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" Joanny Kuciel-FrydryszakFoto: Marginesy/materiały prasowe
Posłuchaj
13'38 Joanna Kuciel-Frydryszak "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie", czyta Ewa Wencel - cz.1 (To się czyta/Dwójka)
13'40 Joanna Kuciel-Frydryszak "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie", czyta Ewa Wencel - cz.2 (To się czyta/Dwójka)
14'26 Joanna Kuciel-Frydryszak "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie", czyta Ewa Wencel - cz.3 (To się czyta/Dwójka)
14'42 Joanna Kuciel-Frydryszak "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie", czyta Ewa Wencel - cz.4 (To się czyta/Dwójka)
14'07 Joanna Kuciel-Frydryszak "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie", czyta Ewa Wencel - cz.5 (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

illa-marginesy-ebook-cov.jpg

Książka jest też zapisem czasów i zmagań Iłły z przeciwnościami losu: sieroctwem i samotnością, a także wyprawą do czasów historycznych wstrząsów, które naznaczyły jej życie przynosząc czasem zmiany na lepsze, a częściej – katastrofy.

Fragmenty książki czytała dla Państwa Ewa Wencel.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marian Grześczak: Iwaszkiewicz w wojsku grał na fortepianie

20.03.2014 21:00
– Iwaszkiewicz był związany bardziej z Wielkopolską niż z Mazowszem, gdzie mieszkał. W 1918 r. służył w jednostce wojskowej w Ostrowie Wielkopolskim. Był tam... kaowcem – wspominał w Dwójce Marian Grześczak, którego głosu słuchamy w tym tygodniu z archiwalnych nagrań. 22 marca mija 80. rocznica urodzin tego poety i dramaturga.
Marian Grześczak
Marian GrześczakFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
12'26 Marian Grześczak o swojej przyjaźni z Kazimierą Iłłakowiczówną (Głosy z przeszłości/Dwójka)
12'10 Marian Grześczak o spotkaniach z Jarosławem Iwaszkiewiczem (Głosy z przeszłości/Dwójka)
12'16 Marian Grześczak wspomina Władysława Broniewskiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)
12'02 Marian Grześczak opowiada o Anatolu Sternie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
więcej

– Poznałem Iwaszkiewicza podczas jego wieczoru autorskiego w Poznaniu w 1953 r. – opowiadał Marian Grześczak. – Podczas jednego z czwartkowych spotkań organizowanych w Pałacu Działyńskich pisarz mówił o swoich miłościach muzycznych: o Szymanowskim, Bachu i oczywiście Chopinie. Książki Iwaszkiewicza o tych dwu ostatnich miałem przy sobie, by zdobyć dedykację od autora – powiedział.

Mariana Grześczaka zdziwiło, że Iwaszkiewicz nie miał problemu z poprawnym zapisaniem jego nazwiska. – Wszyscy zawsze pisali Grzejszczak albo Grzeszczak – wspominał. – Mimo więc długiej kolejki za mną zacząłem wypytywać pisarza, skąd wiedział, że tak właśnie pisze się to nazwisko. Odparł: "pański ojciec to Wawrzyniec, prawda?". Zapytałem: "skąd pan wie?". Widząc tłum oczekujących na dedykacje poprosił mnie, bym przyszedł doń po spotkaniu – mówił dramaturg.

Podczas spaceru po poznańskim Starym Rynku Iwaszkiewicz opowiedział o swoich związkach z Wielkopolską, gdzie bywał wielokrotnie jeszcze przed wojną. Właśnie wtedy poznał rodzinę Grześczaków. Mówił także o mało znanym fakcie ze swej biografii. – W 1918 r. w Ostrowie Wielkopolskim Iwaszkiewicz służył w wojsku jako szeregowiec – powiedział Marian Grześczak. – Nie lubił spraw wojskowych, więc był tam - jak to się dziś mówi - kulturalno-oświatowym. Układał programy artystyczne dla żołnierzy i grał na fortepianie. Pół wieku po tym spotkaniu z Ostrowa Wielkopolskiego przysłano mi broszurkę zbierającą ślady pobytu Iwaszkiewicza w tym mieście. Znalazła się tam reprodukcja programu artystycznego, w którym napisano: "przy fortepianie Jarosław Iwaszkiewicz" – opowiadał.

Marian Grześczak (ur. 22 marca 1934 - zm. 27 stycznia 2010) był cenionym poetą, prozaikiem, dramaturgiem, a także eseistą, tłumaczem, krytykiem literackim. Pisał, począwszy od lat 60., wiele słuchowisk dla Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania jego gawęd o przyjaźniach literackich. Wśród ich bohaterów znajdują się m.in. Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz i Władysław Broniewski.

Wspomnienia Mariana Grześczaka nagrała w roku 2003 Hanna Szof.

mc

Zobacz więcej na temat: literatura Marian Grześczak

Czytaj także

Kompozytor do kompozytora. Listy Panufnika i Mycielskiego

29.09.2017 15:00
W cyklu "To się czyta" fragmenty wzajemnej korespondencji Zygmunta Mycielskiego i Andrzeja Panufnika przedstawia słuchaczom Adam Ferency.
Adam Ferency czyta korespondencję Panufnika i Mycielskiego
Adam Ferency czyta korespondencję Panufnika i MycielskiegoFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
14'28 "Zygmunt Mycielski – Andrzej Panufnik: korespondencja 1949-1969", czyta Adam Ferency - cz.1 (To się czyta/Dwójka)
13'55 "Zygmunt Mycielski – Andrzej Panufnik: korespondencja 1949-1969", czyta Adam Ferency - cz.2 (To się czyta/Dwójka)
14'53 "Zygmunt Mycielski – Andrzej Panufnik: korespondencja 1949-1969", czyta Adam Ferency - cz.3 (To się czyta/Dwójka)
14'58 "Zygmunt Mycielski – Andrzej Panufnik: korespondencja 1949-1969", czyta Adam Ferency - cz.4 (To się czyta/Dwójka)
13'42 "Zygmunt Mycielski – Andrzej Panufnik: korespondencja 1949-1969", czyta Adam Ferency - cz.5 (To się czyta/Dwójka)
więcej

Książka obejmuje pierwsze dwadzieścia lat korespondencji Zygmunta Mycielskiego i Andrzeja Panufnika, kompozytorów i postaci ważnych dla kultury muzycznej Polski drugiej połowy XX wieku.

Po nielegalnym wyjeździe Panufnika z kraju w roku 1954 ich kontakty przeniosły się w dużej mierze na grunt listowny, dzięki czemu możemy dziś - w zachowanej korespondencji - śledzić opinie i wzajemną wymianę myśli obu twórców. W niniejszej książce czytelnik otrzymuje pełną wersję wszystkich zachowanych listów Zygmunta Mycielskiego i Andrzeja Panufnika z lat 1949-1969. Jest to lektura pod każdym względem pasjonująca, ciekawa nie tylko dla znawców biografii i muzyki obu twórców, ale i dla wszystkich zainteresowanych historią kultury polskiej XX wieku. Dalsza część korespondencji, obejmująca lata 1970-1987 przygotowywana jest do druku i opublikowana zostanie w tomie drugim.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 25-29.09.2017

Godzina emisji: 10.45 

mat. prom. wyd. Instytut Sztuki PAN/bs/mc

Czytaj także

"Tylko Lola". Kobiece sekrety sprzed pół wieku

23.09.2017 17:00
W "Spotkaniu autorskim" Jarosław Kamiński opowiadał o swojej powieści, która przenosi nas w sam środek sprawy dwóch kobiet w polskiej telewizji w latach 60.
Fragment okładki książki Tylko Lola
Fragment okładki książki "Tylko Lola" Foto: mat. prom./W.A.B.
Posłuchaj
29'56 "Tylko Lola". Kobiece sekrety sprzed pół wieku (Spotkanie autorskie/Dwójka)
więcej

Jak czytamy na stronie wydawnictwa W.A.B, książka przedstawia "postać Niny Molskiej, która rozpoczyna pracę w TVP. Jej przełożoną zostaje żarliwa ideolożka i aparatczyk, Lidia Kowal. Między kobietami szybko pojawia się niepokojące napięcie, dotyczące nie tylko kwestii ideologicznych, ale nieżyjącej już tajemniczej Loli, ciotki Niny, z którą Lidia pozostawała kiedyś w bliskich kontaktach".

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Jarosław Kamiński (pisarz) 

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 12.30

mz/mc

Czytaj także

Tulli: nie wiedziałam, że piszę książkę dla dzieci

26.09.2017 20:00
- Ten pomysł, żeby postaciami były zwierzęta jest bardzo stary. Skorzystałam z niego i wtedy okazało się, że nie piszę książki dla dorosłych - mówiła Magdalena Tulli o swojej najnowszej powieści "Ten i tamten las".
Magdalena Tulli
Magdalena TulliFoto: Znak Literanova/ materiały prasowe
Posłuchaj
09'59 Magdalena Tulli o swojej nowej książce (Dwójka/Wybieram Dwójkę)
więcej

- Plan był taki, żeby przy tej lekturze dorosły też się nie nudził, ale jest taka jedna właściwość, którą mam nadzieję ta książka ma: nie wymaga dużej wiedzy o świecie i o życiu. Można ją zrozumieć wiedząc niewiele – powiedziała pisarka w rozmowie z Aldoną Łaniewską-Wołk.

Prowadząca audycję zwróciła uwagę, że choć pomysł na bohaterów będących zwierzętami nie jest nowy, to jednak akcja książki Magdaleny Tulli tchnie świeżością, gdyż rozgrywa się we współczesnym lesie, który nie jest ostoją dzikiej i nienaruszonej ręką człowieka przyrody. A jakie są tego skutki? Posłuchaj audycji.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołk

Goście: Magdalena Tulli (pisarka)

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji: "Wybieram Dwójkę".

mko/bch

Czytaj także

Stefan Themerson. Pisarz, filmowiec, awangardzista

29.09.2017 14:00
"Nie wiem, jak siebie nazwać. Gramatycznie nie jestem rzeczownikiem, jestem czasownikiem. Przez miliardy lat nie byłem, potem zacząłem się dziać, teraz się dzieję i wkrótce przestanę się dziać" – pisał o sobie Stefan Themerson.
Franciszka i Stefan Themerson, kadr z filmu Apteka, 1930
Franciszka i Stefan Themerson, kadr z filmu "Apteka", 1930Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
29'39 Stefan Themerson – pisarz, filmowiec, awangardzista (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

- To zupełnie niezwykła postać, bo obszar jego zainteresowań intelektualnych był ogromny i na scenie, nie tylko literackiej, był postacią wyjątkową – powiedział o Themersonie gość audycji Wacław Holewiński. Pisarz debiutował jako 19-latek w piśmie "Głos Prawdy". Bardzo szybko też wydał pierwszą książkę, gdyż już po roku napisał "Historię Felka Strąka". - Podobnie jak do innych książek, tak i do tej okładkę zaprojektowała jego żona Franciszka. Oboje zresztą stanowili niezwykły duet twórczy. Przed wojną nakręcili siedem filmów – stwierdził gość "Strefy literatury".

- Wielu z naszych słuchaczy widziało na pewno etiudę filmową Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Ona została zrealizowana pod wpływem filmu Themersona "Przygoda człowieka poczciwego. Humoreska irracjonalna" – jedynego filmu, który się zachował. To były filmy inne, to był ciągły eksperyment, awangarda – powiedział Wacław Holewiński.

Gdzie wybuch II wojny światowej zastał Themersonów i dlaczego po upadku Francji tylko Franciszce udało się uciec do Anglii? Kiedy powstała najważniejsza książka awangardowego pisarza - "Wykład profesora Ma" i dlaczego wstęp do niej napisał sławny angielski filozof Bertrand Russell? O tym wszystkim usłyszysz audycji kreślącej pasjonujący portret literacki Stefana Themersona.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Wacław Holewiński

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/bch