Section08 - artykułowa

Meksyk - kraj telenoweli i szamanów

Jedynka
Andrzej Gralewski 22.09.2014
Rytuał czyszczenia duszy na Zocalo w Mexico City
Rytuał czyszczenia duszy na Zocalo w Mexico City, foto: Sylwia Mróz/PR

Meksyk produkuje największą liczbę telenowel na świecie, a jedną z gwiazd występujących w telewizyjnych produkcjach jest pochodząca z Polski Ludwika Paleta.

Honorata Zapaśnik, dziennikarka, która od kilku lat mieszka w Meksyku, autorka książki "Ale Meksyk" podkreśla, że telenowele są tam powszechnie oglądane. Ponieważ kobiety często po urodzeniu dziecka nie wracają już do pracy, opery mydlane mają dużą grupę widzów. - Telenowele dobrze oddają meksykańską rzeczywistość - mówi gość "Lata z Radiem".

Jedną z gwiazd telenowel jest pochodząca z Polski Ludwika Paleta. Urodziła się w Krakowie, a jej tata był znanym skrzypkiem, występował z Markiem Grechutą. Dostał w Meksyku kontrakt i przeniósł się tam z rodziną. Ludwika zagrała po raz pierwszy w wieku 11 lat. Meksykanie uważają ją za seksbombę, bo ma niebieskie oczy i włosy w kolorze ciemny blond, a ten typ urody bardzo im się podoba. Obecnie jej pozycja jeszcze się umocniła, bo wyszła z mąż za Emiliano Salinasa, syna byłego prezydenta.

Honorata Zapaśnik przyznaje, że Meksykanie żyją ponad stan. Często kupują luksusowe samochody, choć już domy, w których mieszkają, wyglądają nędznie. Przywiązują dużą wagę do tego, jak są postrzegani. Gość radiowej Jedynki zapewnia, że generalnie Meksykanie są bardzo przyjaźni. Opowiada też historię Eleny Poniatowski, najbardziej znanej dziennikarki w Meksyku i Fridy Kahlo, meksykańskiej malarki, słynącej z autoportretów. Życie Fridy Kahlo rozpoczęło się i zakończyło w Mexico City, w jej domu zwanym "Niebieskim Domem". Przez dużą część życia związana była z artystą Diego Rivera.

Anna Kwiatkowska, dziennikarka, podróżniczka, autorka wielu krajoznawczych programów telewizyjnych, opowiada o spotkaniu z meksykańskim szamanem nazywanym mashimonem. Zauważa, że każdy szaman jest tam związany ze społecznością, w której chrześcijaństwo i  wierzenie prekolumbijskie się połączyły. Swojego szamana spotkała w… kościele. Okazuje się, że Kościół meksykański akceptuje szamanów i pozwala im odprawiać swe czary w świątyniach.

Wróżą za pomocą ziaren czerwonej fasoli. - Mój mashimon powiedział o rzeczach, których wiedzieć nie mógł i powiedział prawdę - zauważa gość radiowej Jedynki. Szamani potrafią też ponoć przewidzieć przyszłość. Mashimon potrafi leczyć, bo uważa,, że każda choroba ma swoją przyczynę w duszy. Więc jak wyleczy duszę, to wyleczy też ciało. - Ale po takiej wizycie zawsze mówi "idź do lekarza" - śmieje się dziennikarka.

/

Opowiada też historię Cuauhtémoca, ostatniego króla Azteków, brutalnie zamordowanego przez Hiszpanów. Jego ciało odnaleziono po czterech wiekach. Tyle czasu indianie utrzymywali w tajemnicy miejsce ukrycia królewskich zwłok.

Anna Kwiatkowska opowiada również o ośrodkach turystycznych w Meksyku, gdzie w hotelowym ogrodzie może stać starożytna świątynia, a także zdradza, gdzie w Meksyku kręcono zdjęcia do filmów z Rambo. Opowiada też o dawnym, prekolumbijskim sporcie o nazwie pelota. W Meksyku zachowały się jeszcze boiska do gry w pelotę.

Czy w Meksyku jest niebezpiecznie? Jak się zachowywać, aby nie zostać napadniętym? Czego nie wolno robić w Meksyku? Jak się gra w pelotę? Ile jest prawdy w filmie Mela Gibsona "Apocalypto"? I co to za potrawa huitlacoche?

Posłuchaj wszystkich rozmów, które prowadziła Małgorzata Raducha.

(ag, ac)