Section08 - artykułowa

Musaka pod Akropolem i wielkie greckie wesele na wyspach

Jedynka
Beata Krowicka 17.09.2014
Santorini, Grecja
Santorini, Grecja, foto: Glow Images/East News

Jak przyznali goście "Lata z Radiem", trudno jest nie kochać Grecji i Greków. To kraj słońca, pysznego jedzenia, uczynnych ludzi i starożytnej historii. Tu nawet w czasach kryzysu wszyscy się uśmiechają. Zapraszamy do Grecji!

Piosenkarka Eleni mówi, że ma dwie ojczyzny - Grecję i Polskę. Pomostem między nimi jest jej muzyka. Jak podkreśliła artystka, Grecy uwielbiają śpiewać i robią to zawsze, nawet w trudnych chwilach, bo muzyka pozwala im przetrwać problemy. - W tej chwili Grecja przechodzi naprawdę trudny okres, a ja przeżywam to razem z nimi. Grecja jest przepięknym małym krajem z cudownymi, otwartymi i kochającymi muzykę ludźmi - powiedziała.

Eleni mówiła także szerzej o usposobieniu Greków. Przyznała, że dość luźno podchodzą oni do punktualności, natomiast jej zdaniem to kwestia klimatu. Jak zaznaczyła, każdy podczas upału jest powolniejszy i rozleniwiony, a w Grecji bardzo wysokie temperatury panują przez dziewięć miesięcy w roku.

Wokalistka zdradziła, że na jej koncertach do dziś publiczność oczekuje piosenek z debiutanckiej płyty "Po słonecznej stronie życia", którą wydano w latach 70. Artystka zdradziła też, kiedy ukaże się jej nowy album i po raz pierwszy zaprezentowała piosenkę, która się na nim znajdzie.

/Kucharz Teo Vafidis radził słuchaczom "Lata z Radiem", co jeść w Grecji i jak wybierać tawernę, w której spędzimy wieczór. - Szukajmy tawerny tam, gdzie siedzą Grecy. Tam na pewno jest dobrze i na pewno jest tanio - wyjaśnił.

Jak podkreślił, jego rodacy właściwie nie jedzą śniadań, ponieważ po późnej kolacji rano nie mają apetytu. - Rano pije się kawę, a około 11 jemy drobne śniadanie - powiedział. Vafidis tłumaczył, że podstawą greckiej kuchni są świeże warzywa i ryby. Wbrew pozorom do klasyki wcale nie należą owoce morza.

Kucharz powiedział, że z powodu kryzysu ceny w Grecji w ostatnich 2-3 latach znacznie spadły i zjeść można teraz taniej niż nad polskim morzem.

Teo Vafidis poradził też, w jaki sposób najlepiej wybierać dania w greckiej tawernie oraz podał przepis na bardzo prosty w przygotowaniu deser.

O niezwykłym greckim biesiadowaniu opowiedzieli Despina i Paweł Gmochowie, małżeństwo grecko-polskie, które brało ślub pod Atenami. W uroczystości tej brało udział... 900 gości. Znaczną większość stanowiła rodzina panny młodej. Goście radiowej Jedynki wyjaśnili, że w Grecji za wesele płaci ojciec panny młodej. Paweł Gmoch zwrócił uwagę, że z tego powodu ojcowie nie zawsze cieszą się, gdy na świat przychodzi dziewczynka. A po wielkim greckim weselu czas na wielkie greckie chrzciny. Na te Gmochowie zapraszali już, bagatela, 500 osób.

Andrzej Nadolski, który od 30 lat wraz z żoną zwiedza Grecję kontynentalną mówił o podróżach samochodowych po tym kraju. Zwrócił uwagę, że stan greckich dróg stale się poprawia, a kultura jazdy jest znacznie wyższa niż kilka lat temu.

Podkreślał także, jak uczciwymi ludźmi są Grecy. Dopiero wraz z napływem imigrantów w kraju zaczęły się pojawiać kradzieże.

Zwiedzanie miejsc związanych z historią starożytną oraz ze średniowieczem polecała Marika Skrzeszewska, założycielka stowarzyszenia Odysseas. Koniecznie trzeba oczywiście wejść na Akropol w Atenach, ale śladów historii warto również szukać na wyspach. - Kultura starożytna przyszła z wysp, przede wszystkim z Krety. Dopiero później Ateny dały o sobie znać- wyjaśniła.

Wysp jest w Grecji ponad 6 tysięcy, w tym zamieszkałych zaledwie 227. Milionerzy kupują je na własność i mają swoje prywatne raje.

Najbardziej charakterystyczną wyspą i jedną z najpiękniejszych jest Santorini. To zdjęcia jej malowniczej, białej zabudowy pojawiają się w każdym katalogu i każdym przewodniku.

Skrzeszewska zwróciła uwagę, że wyspy ze względu na turystyczne walory nieco lżej przechodzą kryzys. Gorzej jest w Grecji kontynentalnej, która w dużej części nie jest popularna wśród turystów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmów "Lata z Radiem" o Grecji, w których poznasz przepis na prosty, grecki deser, dowiesz się, którą wyspę upodobali sobie europejscy geje, co daje się greckiej parze młodej w prezencie ślubnym oraz dlaczego na Akropolu ciągle rozsypywane są kamienie.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

bk, pg