X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Ekumenia

Kościół prawosławny rozpoczął przygotowania do świąt

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 06:01
W poniedziałek 15 marca grekokatolicy rozpoczęli Wielki Post. Przesunięcie wobec kalendarza chrześcijan zachodnich wynika z różnego sposobu obliczania świąt paschalnych. U wschodnich chrześcijan przypadają one w tym roku dopiero 2 maja.

Jak wyjaśnia Maciej Dąbrowski z Legnicy, o ile teraz rozpoczął się Wielki Post, przygotowania do niego trwały od trzech niedziel, kiedy to były czytane fragmenty Ewangelii, które pomagały w refleksji nad zmianą życia o Zacheuszu, o celniku i faryzeuszu i o synu marnotrawnym.

Dwie niedziele poprzedzające rozpoczęcie Postu zwane są niedzielą mięsopustną i seropustną (były to kolejno 7 marca i 14 marca), kiedy wedle tradycyjnej dyscypliny postnej stopniowo ogranicza się potrawy mięsne i potrawy z nabiałem. W praktyce jednak "pełny" post praktykują współcześnie mnisi, a pozostali w zależności od kondycji duchowej i zdrowotnej coś między "planem minimum", a tym praktykowanym przez mnichów.

W niedzielę seropustną (zwaną też niedzielą przebaczenia win) wieczorem można sprawować weczirnię (nieszpory) z obrzędem przebaczenia win, co ma przygotować na poniedziałkowe rozpoczęcie postu. Pierwszy tydzień Wielkiego Postu jest postny, a w sam poniedziałek trwa post ścisły (bez mięsa i nabiału). Inna jest też tradycja sprawowania liturgii niż w Kościele zachodnim. W Wielkim Poście u grekokatolików Liturgia sprawowana jest tylko w soboty i niedziele (w tygodniu jedynie Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów) i śpiewa się Kanon pokutny św. Andrzeja z Krety (w pierwszym tygodniu po kawałku, a potem całość w czwartek kanonu).

Zobacz więcej na temat: wiara