X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Problem przemocy wciąż żywy. Jak dziecko może się przed nią bronić?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:18
Chociaż chciałoby się powiedzieć, że przemoc fizyczna i psychiczna jest coraz rzadsza, problem ten wciąż istnieje. Dlatego tak ważne jest, aby o niej głośno mówić, zapobiegać jej oraz wspierać osoby pokrzywdzone, które nie zawsze wiedzą, gdzie szukać pomocy. O tym, jak uświadomić dzieci na temat przemocy i nauczyć je w jaki sposób się przed nią bronić opowiedział gość Strefy Rodzica Katarzyna Skalska, redaktor naczelna jednego z wydawnictw publikujących książki dla dzieci.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Veja

Przemoc psychiczna jest trudniejsza do dostrzeżenia, gdyż nie zostawia ona takich śladów, jak przemoc fizyczna. Nie oznacza to jednak, że skutki jednej z nich są mniej groźne od drugiej, gdyż w obu przypadkach konsekwencje takich działań mogą być tragiczne. Każdy akt agresji cielesnej lub słownej wpływa na rozwój i psychikę dziecka, które pod wpływem takich emocji zmienia swoje zachowanie oraz tok myślenia. Należy jednak pamiętać, że osoby stosujące przemoc też kiedyś były dziećmi, dlatego edukację na ten temat należy zacząć już w młodym wieku.

Ida Nowakowska w studiu POlskiego Radia Dzieciom.JPG
Ida Nowakowska autorką podcastów Polskiego Radia Dzieciom

Osoby, które doświadczają przemocy często nie wiedzą co zrobić w takiej sytuacji i  do kogo udać się po pomoc.  Przez to dzieci nierzadko zostają z tym problemem same. Rolą rodziców i innych dorosłych jest m.in. uświadomienie dziecka, że nie tylko mogą, ale wręcz powinny zwrócić się do nich z prośbą o wsparcie, albo szukać go poprzez dzwonienie na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.


ojciec dzieci żałoba smutek 1200.jpg
Wpływ traumatycznych wydarzeń na życie dzieci

Dzieci w świecie dorosłych są bezbronne, dlatego tak istotne jest, aby udzielić im pomocy gdy tylko pojawi się podejrzenie stosowania przemocy wobec nich. Co więcej, należy je edukować w tym kierunku, by wiedziały jak się wtedy zachować. Jak dodatkowo zaznacza Katarzyna Skalska - To my jako rodzice, jako dorośli możemy zmienić w sobie, żeby samemu nie stosować tej przemocy. 

Posłuchaj
47:42 13.04. Strefa rodzica.mp3 Problem przemocy wciąż żywy. Jak dziecko może się przed nią bronić? (Strefa rodzica/PRD)_13.04.2021.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: Katarzyna Skalska
Data emisji: 13.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Budowanie więzi z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 16:30
Wspólna pasja łączy. Dziś wieczorem w „Strefie Rodzica” porozmawiamy o tym, jak budować więź z dzieckiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczymy się emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 16:00
Niektórzy dorośli nie radzą sobie z wyrażaniem emocji. Dzieci mają jeszcze trudniej, bo dopiero uczą się je rozróżniać i nazywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokażmy dzieciom, że mają moc sprawczą!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:00
Dziś w „Strefie Rodzica” będziemy się zastanawiać, jak w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtować u dziecka umiejętności, które będą dla niego ważne, gdy dorośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ida Nowakowska autorką podcastów Polskiego Radia Dzieciom - POSŁUCHAJ!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 08:00
W bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl można już odsłuchać premierowego, autorskiego programu poświęconego ciąży i macierzyństwu. To pierwszy odcinek cyklu, a ich autorką jest Ida Nowakowska - tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna. Premierowe odcinki cyklu, przygotowane we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom, będzie można usłyszeć w każdą środę. 
rozwiń zwiń