X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wpływ traumatycznych wydarzeń na życie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
Wydawać by się mogło, że dzieci ze względu na swój młody wiek nie przeżywają pewnych wydarzeń w takim stopniu jak dorośli, ponieważ nie są w stanie wszystkiego zrozumieć. Jednak, pomimo że osoby młodsze nie potrafią odpowiednio zwerbalizować swoich uczuć, traumatyczne wydarzenia mają niewątpliwie wpływ na ich rozwój. Więcej na ten temat opowiada dziecięcy psycholog Marta Bąkowska, gość Strefy Rodzica.
W walce o prawa rodzicielskie najbardziej cierpią dzieci
W walce o prawa rodzicielskie najbardziej cierpią dzieciFoto: Glow Images/East News

Trauma to doświadczenia lub wydarzenia, które negatywnie wpływają na fizyczną i psychiczną integralność osoby. Rodzajów traumy jest kilka, np. medyczna lub relacyjna. W przypadku drugiej, jest ona skutkiem destrukcyjnej więzi miedzy dzieckiem a dorosłym. Jeśli chodzi o objawy wydarzeń traumatycznych można do nich zaliczyć m.in zaburzenia osobowości, zespół stresu pourazowego czy mechanizmy obronne, takie jak regresja. 

Posłuchaj
108:32 26.03. Strefa rodzica - traumatyczne przeżycia.mp3 Wpływ traumatycznych wydarzeń na życie dzieci (Strefa rodzica/PRD)_26.03.2021.

- W przypadku dzieci, psychika, zwłaszcza malutkiego dziecka (…) znajduje się w trakcie rozwoju, co z jednej strony daje taką podatność na traumę i taką wrażliwość bardzo dużą – mówi Marta Bąkowska. W związku z tym dzieci, które przeżyły wstrząsające doświadczenia mogą je odtwarzać podczas zabawy. Jeśli takie zachowanie będzie powtarzane przez dziecko wielokrotnie, powinno to zwrócić uwagę rodziców.  W przypadku młodzieży, skutkami takich doświadczeń mogą być problemy ze snem lub samookaleczanie się.

Zdarza się, że niektóre osoby są w stanie same poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Inne natomiast potrzebują fachowej pomocy. Niemniej jednak, w każdym przypadku bardzo ważne jest wsparcie osób trzecich, np. przyjaciół lub członka rodziny. Jeśli osoba wraca do tego, co się wydarzyło, dobrze byłoby zapewnić jej możliwość odreagowanie tych stresujących doświadczeń. W ten sposób pomożemy jej wrócić do równowagi psychicznej oraz stworzyć system wsparcia.

Pomimo że dzieci nie mają dużego doświadczenia życiowego, nie zmienia to faktu, że mogą one zmagać się ze skutkami traumy. Odpowiednie wsparcie i zrozumienie pomoże im zrozumieć to, co się wydarzyło oraz uporać się z drastycznymi wspomnieniami.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Goście: Marta Bąkowska, specjalista psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, Zakład Psychologii Zdrowia Centrum Zdrowia Dziecka
Data emisji: 26.03.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:00
Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka może rzutować na dalsze jego życie. Jak wspierać dziecko w rozwoju aby wzrastało w poczuciu i świadomości swoich mocnych stron i talentów? O tym w Strefie rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak opisać zachód słońca osobie, która nigdy nie widziała kolorów?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:02
Skąd wiedzieć jaki podarować prezent dziecku, które nie będzie mogło go zobaczyć? Są to pytania, nad którymi większość z nas się nie zastanawia. Jednak w zawodzie tyflopedagoga, specjalisty zajmującego się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących, stanowią one codzienność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leśne warsztaty. Jak rozbudzić w dziecku ciekawość do świata przyrody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:20
Gdyby tak zastanowić się nad różnicami pokoleniowymi, to z pewnością jedną z nich byłby sposób w jakim dzieci spędzają swój wolny czas. W przeciwieństwie do teraźniejszości, kiedy króluje świat wirtualny, dawniej każda wolna chwila wypełniona była zabawą na świeżym powietrzu, a prośba rodziców o powrót do domu spotykała się z błaganiem dziecka o dodatkowe 5 minut. Do tych czasów jednak da się wrócić i to w prosty sposób, o czym przekonuje Anna Jodełka, nauczycielka i miłośniczka przyrody oraz gość Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń