X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak tuż za blokiem znaleźć dzikie ostępy - mikro wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 09:00
Brak czasu, pieniędzy i pomysłu. To główne wymówki przed zorganizowaniem rodzinnej wyprawy. Okazuje się, że fascynujące miejsca można znaleźć tuż za blokiem. By je poznać nie trzeba ani pieniędzy, ani wiele czasu. Oto kilka wskazówek ja je odkryć.  
Audio
  • Posłuchaj rozmowy o pasjonujących mikro wyprawach po bliskiej okolicy. (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Rodzinna wyprawa to świetny pomysł. Całą rodziną, albo tylko we dwoje – jeden rodzic i jedno dziecko. Czas spędzony na wspólnej wędrówce, rozmowie i poznawaniu świata. Nawet malutka wyprawa bardzo wzmacnia więzi i zapamiętuje się ją na długo.

Dobry moment
Nie ma co czekać na dobry moment. Czas płynie szybko i nie ma i nie będzie lepszych momentów, niż ten który jest teraz. Popołudnie w środku aktywnego tygodnia, czy za krótki weekend? Mamy tylko tu i teraz, żeby założyć buty, zamknąć za sobą drzwi i ruszyć w nieznane.

Szukaj wody
Rzeczki, rzeczki, strumyki, źródełka, bajorka, stawiki, stawy, jeziora. Znajdź na mapie najbliższe źródło wody i idźcie mu na spotkanie. Od wody bije chłód i tajemnica. Prawie każdy akwen ma jakąś legendę. Zatopiony czołg, sum ludojad, albo tajemniczy rybak. W wodzie zawsze warto się przejrzeć, warto też przejrzeć się w miejscowych legendach a potem o nich wspólnie porozmawiać. 

Dzikie pola
Miejsca dobrze znane, potrafią okazać się zupełnie zaskakujące jeśli pójdziemy do nich innym szlakiem. Wisła, choć dobrze nam znana, ma odcinku zupełnie dzikie. Potężne piaszczyste łachy i zadrzewione wybrzeża są jak dzikie pola. Miejskie fortyfikacje, czy lasy tuż za miastem. Właściwie każde ciekawe miejsce przez 90% odwiedzających wydeptywane jest w 10%. Tylko od nas zależy, czy zasilimy 10% osób, które poznają 90% tego co mniej znane.

Zielone plamy
”Nie było nas, był las. Nie będzie nas, będzie las”. To powiedzenie wyjaśnia wszystko. Idź tam gdzie na mapie znajdziesz zieloną plamę. Nawet mały zagajnik, nawet kilka drzew daje miły cień i przyjemny szelest liści na wietrze. Można między nimi rozpiąć lekki hamak, albo slack line – specjalną taśmę elastyczną do balansowania w powietrzu. W dużym lesie jest jeszcze lepiej. Za każdym drzewem i każdym zakrętem można znaleźć coś ciekawego. Wystarczy usiąść w ciszy, wytężyć wzrok i zacząć słuchać lub uważnie obserwować.   

Terra Incognita
Nie ma miejsc, w których nic nie ma, a przynajmniej warto to sprawdzić. Pusty plac na terenie miast może się okazać złomowiskiem. Puste pole za miastem szczególnie w końcu lata może obfitować w skarby, których nie zebrał kombajn. Na starych mapach napis terra incognita elektryzował wyobraźnie dawnych odkrywców. Dziś już takich napisów nie ma, ale miejsca na mapie pozornie puste nadal są.

Czy okażą się ciekawe, gdy je znajdziemy zależy głównie od nas samych. Dostrzeganie niezwykłości w zwyczajności, to wyłącznie kwestia obserwatora.    

Autor: Mikołaj Foks

Miłością do małych i niewielkich wypraw, do miejsc niesamowitych, które są blisko nas zarażali goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji „Strefy rodzica”.

Posłuchaj rozmowy Mikołaja Foksa z Moniką Węgrzyn z biura turystycznego dla dzieci i młodzieży oraz Szczepanem Żurkiem ze Stowarzyszenia Krajoznawczego ”Krajobraz”.

Więcej audycji z cyklu "Strefy rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od pn. do pt. od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom, to przestrzeń wszystkich: dzieci i dorosłych. Tych, dla których świat stoi otworem, ale kryje w sobie wiele tajemnic i tych którzy weszli w niego już dawno, ale wciąż jest dla nich zagadką. Zapraszamy do słuchania audycji zarówno maluchy, jak i przedszkolaki, uczniów, studentów i oczywiście rodziców.

ramówce tej całodobowej stacji radiowej znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci oraz  pasmo wieczorne kierowane do osób dorosłych - kompendium wiedzy w zakresie wychowania, kultury i sztuki.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. 
Staramy się ukazywać rodzicom różne rozwiązania, porady dotyczące wychowywania dzieci i pomagać w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań. Poprzez audycje pełne dźwięków rozwijamy wyobraźnię i budujemy w dziecku kreatywność. Programy pomagają w edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Biorąc pod uwagę fakt, iż radio towarzyszy nam na każdym kroku (samochód/ przedszkole/ praca), jest to ogromny potencjał do kształtowania postaw i przekazywania wartości, które są bezcenne, zwłaszcza dla dzieci.

Polskie Radio Dzieciom ma swoją stronę internetową www.polskieradiodzieciom.plprofil na Facebooku https://www.facebook.com/radiodzieciom/ oraz konto na Instagramie.
Tam 
można znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych.

jo

 

Zobacz także

Czytaj także

Otwartość i ciekawość w kreowaniu rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:00
Przesiębiorcze dziecko to takie, które jest otwarte, lubi eksperymentować, nie poddaje się gdy pojawiają się porażki. Nie stoi życiowo w miejscu, lecz wciąż próbuje kreować swoją rzeczywistość i zmieniać ją na lepszą, dla siebie i dla innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 10:39
 Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego nie wiemy o pszczołach - wystawa zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 15:00
Początki wspólnej historii człowieka i pszczół sięgają zamierzchłych czasów. Te pracowite stworzenia, choć badane i opisywane od wieków, wciąż wydają się być tajemniczymi cudami natury. Wystawa w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, pozwoli odkryć to, czego nie wiemy o pszczołach.
rozwiń zwiń