X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak dbać o zęby i dietę od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 16:00
Próchnica wieku rozwojowego jest chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem zbliżając się do 100 % u dzieci między 6 i 7 rokiem życia. Chorobie tej można zapobiegać. Jak to zrobić? O tym w ”Strefie rodzica” w Polskim Radiu Dzieciom.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy z dr Agatą Orzechowską o tym, jak dbać o zdrowe zęby dziecka. (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom).
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Chcąc mieć zdrowe zęby musimy o nie systematycznie dbać. Aby nie doprowadzić do próchnicy konieczna jest prawidłowa higiena i profilaktyka, a także właściwe nawyki żywieniowe.

Aby zachować zdrowe zęby od najmłodszych lat, konieczne jest wsparcie ze wstrony rodziców i opiekunów, którzy odpowiednio zmotywują dziecko. Ich pomoc jest niezbędne aby dziecko nauczyło się jak sobie radzić z codzienną pielęgnacją. To właśnie oni pomagają dziecku zrozumieć dlaczego warto dbać o zęby i jamę ustną – powiedziała dr n. med. Agata Orzechowska, specjalista periodontolog, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że jest kilka naczelnych zasad, które pomogą najmłodszym zachować zdrowe zęby. Są to m.in.

  • do 8. roku życia dorośli powinni pomagać przy zabiegach higienicznych każdego dnia,
  • zęby należy myć minimum 2 razy dziennie, po śniadaniu, przed wyjściem do przedszkola czy szkoły oraz wieczorem po jedzeniu,
  • zęby należy myć 3 minuty, nie krócej i nie dłużej,
  • dodatkowo każdego dnia wieczorem należy użyć nitki dentystycznej do wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
  • ważne jest także robienie przerw między posiłkami, dzięki temu nie dostarczamy non stop pożywienia bakteriom, a jeśli chcemy zjeść lub napić się czegoś słodkiego to warto dołączyć to do posiłku,
  • wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. Ta częstotliwość jest indywidualna, w zależności od ryzyka próchnicy, nawyków higienicznych i żywieniowych. 

Więcej na ten temat w załączonej audycji. 

To wydanie audycji prowadziła Agata Puścikowska.

"Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi.

Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

 jo

 


Zobacz także

Czytaj także

Jak pomóc mózgowi szybko się uczyć i na długo zapamiętać

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 20:55
Mózg można traktować jak mięsień i dzięki odpowiednim treningom osiągać coraz lepsze wyniki w zapamiętywaniu. Dzięki nim skrócimy czas przyswajania wiedzy i na długo ją utrwalimy. Do tego potrzebujemy m.in. wykorzystania wyobraźni i skojarzeń oraz śmiesznych historii z naszego życia, bo mózg nie znosi nudy. Jak to wszystko połączyć by efektywnie zacząć się uczyć? Wiedzą to mistrz Polski i mistrz świata w zapamiętywaniu, goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji „Strefa rodzica”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krew to lek którego nie można sztucznie wyprodukować

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:00
Na co dzień wiele osób nie myśli o tym, że potrzebni są dawcy krwi, i krew, a przecież do tej pory nikomu się nie udało jeszcze wyprodukować sztucznej krwi. Jest to więc bezcenny lek pozyskiwany tylko od ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Zawitkowski o bosych stopach latem po zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 12:00
Wybierając się z dzieckiem na wakacje warto pamiętać, że dla malucha taki wyjazd, to zupełnie nowa sytuacja i nowa przestrzeń do zaciekawienia. Na wczasach dużo więcej dzieje się nowego niż w domu. Dlatego warto wykorzystać lato do wspólnego odkrywania przestrzeni. 
rozwiń zwiń