Kazimierz Orłoś - Nie mówmy o tym

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 28.12.2011

"Nie mówmy o tym" - to tytuł jednego z trzynastu prezentowanych słuchowisk, jakie ukazały się drukiem w serii wydawniczej "Słuchowiska Polskiego Radia". Autorem publikowanego tomu jest znany prozaik i dramaturg - Kazimierz Orłoś.

Na zbiór "Nie mówmy o tym" składa się trzynaście oryginalnych scenariuszy słuchowisk, których autorem jest Kazimierz Orłoś, pisarz, dramaturg, scenarzysta filmowy i telewizyjny, publicsta, laureat prestiżowej nagrody Teatru Polskiego Radia "Honorowy Wielki Splendor".

W prezentowanym tomie znalazły się następujące scenariusze słuchowisk, zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia w latach 1971-2010:

„Gra w milczenie”

„Brydżyści

„Dom”

„Odpowiem na wszystkie pytania”

„Pierwsza naiwna”

"Wybory pana burmistrza"

"Pusta plaża"

"Jest już za późno"

"Nie mówmy o tym"

"Pudełko"

"Jaki jest koń"

"Magna res veritas"

"Komu dzwoni budzik?"

Wszystkie scenariusze uzupełniono o informacje dotyczące realizacji radiowej, tzn. dane o obsadzie, reżyserii, realizacji akustycznej oraz ilustracji muzycznej.

KAZIMIERZ ORŁOŚ (ur. w 1935 r. w Warszawie) - prozaik, publicysta, scenarzysta filmowy i telewizyjny, autor słuchowisk, z wykształcenia prawnik. Współpracował z Radiem Wolna Europa. Debiutował w latach 60. zbiorem opowiadań Między brzegami. W roku 1973 wydał w Instytucie Literackim Jerzego Giedroycia we Francji, zatrzymaną przez cenzurę w kraju, powieść Cudowana melina. Wyrzucony z tego powodu z pracy i objęty całkowitym "zapisem cenzury", nie mógł publikować w PRL do roku 1989. Swoje powieści i opowiadania wydawał w paryskiej "Kulturze" i londyńskim "Plusie", a także w wydawnictwach podziemnych w kraju. Po roku 1990 ukazało się kilka jego książek, zarówno tych wydanych poprzednio na emigracji oraz w "drugim obiegu", jak i zupełnie nowych. W ostatnich latach opublikował: zbiór opowiadań Dziewczyna z ganku, powieść Letnik z Mierzei i wybór nowel Bez ciebie nie mogę żyć.

Jest autorem kilku nagród literackich, m.in. Fundacji im. Kościelskich, Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarność", Nowych Książek oraz Nagrody Literackiej Warmii i Mazur.

Słuchowiska Kazimierza Orłosia były emitowane przez Polskie Radio w latach 70. - do czasu ukazania się Cudownej meliny w Paryżu. Z tego okresu jest sztuka Gra w milczenie, napisana w roku 1972 i nagrodzona na konkursie zamkniętym na słuchowisko. W Teatrze Polskiego Radia reżyserował ją Zbigniew Kopalko, z udziałem tak wybitnych aktorów, jak Aleksandra Śląska i Zbigniew Zapasiewicz. Z tametgo "złotego okresu" w dziejach Teatru PR pochodzą również słuchowiska Brydżyści, w reżyserii Juliusza Owidzkiego, i Dom, w reżyserii Edwarda Płaczka.

Po roku 1989 Kazimierz Orłoś wrócił do pisania słuchowisk. W ostatnich latach powstały m.in. takie sztuki radiowej, jak: Odpowiadam na wszystkie pytania, Wybory pana burmistrza oraz Jest już za późno i Nie mówmy o tym - w znkomitej reżyserii radiowej: Jana Warenyci, Andrzeja Zakrzewskiego i Janusza Kukuły.

Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 3 maja 2007 r. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

/
Kazimierz Orłoś: Nie mówmy o tym,
Wydawnictwo Adam Marszałek,Toruń 2010

Format B5- 16,5 X 23,5 cm. Stron 287.

W serii Słuchowiska Polskiego Radia ukazały się również:

Andrzej Mularczyk: Cicho, szeptem i na ucho

Jerzy Górzański: Życie do końca życia

Piotr Muldner-Nieckowski: Pióro. Dramaty radiowe.

Henryk Bardijewski: Szepty, podszepty. Słuchowiska

Bogdan Loebl: Wesołych świąt

Marek Ławrynowicz: Niepotrzebny wiersz i inne słuchowiska

Jacek Snopkiewicz: Rozwiązanie honorowe. Słuchowiska dokumentalne

Ryszard Ulicki: Zdrówko pana dyrektora

Tomasz Maciej: Trojanowski: Odlot

Grzegorz Walczak: Nie dzwońcie do mnie... umarłem

Oprac. Janusz Adam Dziewiątkowski