X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Artur Liebhart: polski film dokumentalny wyróżnia wrażliwość na bohaterów i poziom zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 21:35
- Przykładem twórcy, który udowadnia, jaką siłę ma kino dokumentalne, jest Paweł Łoziński, który w swoich dwóch ostatnich filmach pokazuje, że można z bardzo małym budżetem, ale z wrażliwością skupiającą się na swoich bohaterach, zrobić wielkie kino, które jest dostrzegane i doceniane na całym świecie - mówił w PR24 Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity, międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych.
Kadr z filmu Film balkonowy Pawła Łozińskiego
Kadr z filmu "Film balkonowy" Pawła ŁozińskiegoFoto: materiały promocyjne / fb.com/thebalconymovie

Jak podkreślał Artur Liebhart, współcześni polscy twórcy filmów dokumentalnych czerpią z klasyki. - Wyrośli z niej zarówno pod kątem wrażliwości na bohaterów swojego dzieła, jak i na poziomie zdjęć. Te dwie rzeczy nadal wyróżniają polskie kino dokumentalne na tle produkcji światowych - stwierdził.

Jednym z głośniejszych filmów pokazanych na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity, jest "Ucieczka na Srebrny Glob" w reżyserii Kuby Mikurdy, dokument przybliżający historię powstawania filmu "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego.

- Najważniejsze, co film Kuby Mikurdy ma dziś do przekazania, to stwierdzenie że żyjemy dzisiaj w czasach "postautorskich". Ważna jest sama postać Żuławskiego i sposób, w jakim był w stanie porwać cały olbrzymi zespól pracujący nad filmem do swojej wizji. Takich twórców już nie ma, takich filmów już się nie robi. W tamtych czasach film był sztuką wysoką, z tego piedestału już spadł - mówił gość audycji.

Jak zaznaczyył, film Żuławskiego mógł wejść wcześniej na ekrany niż "Gwiezdne wojny" Georga Lucasa. - Nie wiemy, czy byłby tak popularny, ale warto nadmienić, że są grupy fanów, które uważają niekończony film Żuławskiego za najciekawszy i najbardziej humanistyczny film science-fiction, jaki kiedykolwiek powstał - zaznaczył.

Kadr z filmu "Ucieczka na srebrny glob" Kadr z filmu "Ucieczka na srebrny glob"

- Trudno nazwać ten film dziełem pop-kulturowym, to było wielkie kino autorskie, gdyby wtedy film został ukończony rozpocząłby wędrówkę po festiwalach całego świata (…). Dziś możemy tylko bardzo żałować że PRL-owski minister kultury przerwał tę produkcję i dzieło to nigdy nie zostało ukończone, stało się największym mitem i tajemnicą polskiego kina - mówił Artur Liebhart.

Posłuchaj
23:28 PR24_mp3 2021_11_27-20-35-56.mp3 Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity (Polskie Radio 24 / Ideo-pop)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Artur Liebhart

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 20.36

Czytaj także

Maciej Szymkiewicz o "Diunie": Herbert docenia walor irracjonalności naszej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 21:35
- Zwykle w światach science fiction autorzy uznają że rozwój technologii i nauki sprawi, że religia stanie się zbędna, tymczasem świat "Diuny" jest bardzo religijny (…) Herbert chciał pokazać, że pewne rzeczy są niezmienne, odradzają się pomimo postępu technologicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szymkiewicz, filozof, współpracujący m.in. z “Nową Konfederacją".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzięki muzyce poznawano naturę wszechrzeczy". Teolog o antycznych źródłach muzyki kościelnej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 21:34
- Antyczny sposób postrzegania muzyki mówi nam dużo więcej nie tylko o samej muzyce, ale również o nas samych i o wszechświecie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 muzykolog i teolog dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska.
rozwiń zwiń