X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Maciej Szymkiewicz o "Diunie": Herbert docenia walor irracjonalności naszej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 21:35
- Zwykle w światach science fiction autorzy uznają że rozwój technologii i nauki sprawi, że religia stanie się zbędna, tymczasem świat "Diuny" jest bardzo religijny (…) Herbert chciał pokazać, że pewne rzeczy są niezmienne, odradzają się pomimo postępu technologicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szymkiewicz, filozof, współpracujący m.in. z “Nową Konfederacją".
Kadr z filmu Diuna
Kadr z filmu "Diuna"Foto: mat. prasowe (Warner Bros)

"Diuna"  to ekranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Akcja rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, na pustynnej planecie Arrakis, zwanej także Diuną. To jedyne miejscem we wszechświecie, z którego wydobywa się melanż, cenną substancję, która przedłuża życie, pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość.

Diuna.jpg
"Diuna" Villeneuve’a. Piotr Gociek: szekspirowski dramat i space opera

Maciej Szymkiewicz komentował miejsce, jakie powieść Herberta zajmuje we współczesnej kulturze. - Spotkałem się z twierdzeniem, że "Diuna" jest polemiką z "Fundacją" Isaaca Asimova, który na rozpad struktur społecznych odpowiada rozwojem nauki, racjonalnością. Herbert jest tu bardziej dwuznaczny, docenia walor irracjonalności naszej rzeczywistości, to że nie możemy jej odgadnąć - stwierdził.

- "Diunę" można porównać do wielkiego czerwa pustyni, stwora z pustyni Arrakis, tak samo "Diuna" jest wielka, jest niekwestionowanym klasykiem, cytowanym i szanownym, uważanym za kamień milowy fantastyki naukowej. Jednocześnie czerw pustyni przez większość czasu jest niewidzialny, tak też jest z ‘Diuną", która jest ewenementem, w wielu aspektach jest różni się od typowej fantastyki - podkreślał.

Gość audycji zwracał uwagę, że we współczesnej kulturze jest wiele nawiązań do Diuny, przywołał tu m.in. szeroko obecnie reklamowany cykl fantasty Roberta Jordana "Koła czasu" (…) który, jak stwierdził, można określić skrzyżowaniem "Władcy pierścieni " z ‘Diuną".

Posłuchaj
23:55 PR24 2021_11_13-20-32-38.mp3 Maciej Szymkiewicz o twórczości Franka Herberta (Polskie Radio 24/Ideo-pop)

- Niektórzy twierdzą, że DNA "Diuny" można znaleźć w "Pieśni lodu i ognia" George’a R.R. Martina, czyli w "Grze o tron", nie mówiąc już o "Gwiezdnych Wojnach" Georga Lucasa. Trzeba także pamiętać o adaptacji "Diuny", która nie powstała - Alejandro Jodorowsky’ego (… ) gdzie grać mieli m.in. Orson Wells i Salvador Dali (…) skąd niektóre pomysły zostały wykorzystane w filmie "Obcy" Ridleya Scotta (…) Nie uważam jednak, by "Gwiezdne wojny" były plagiatem "Diuny" choć taka teoria jest bardzo mocna lansowana - mówił Maciej Szymkiewicz.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Maciej Szymkiewicz

Data emisji: 13.11.2021

Godzina emisji: 20.36

Czytaj także

Nowa "Diuna": "To prawdziwy majstersztyk"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 17:18
"Diuna"  to ekranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta. Akcja rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, na pustynnej planecie Arrakis, zwanej także Diuną. To jedyne miejscem we wszechświecie, z którego wydobywa się melanż, cenną substancję, która przedłuża życie, pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość. Powieść doczekała się nowej ekranizacji. Tym razem w reżyserii Denisa Villeneuve’a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krytyk o "Diunie": Villeneuve rzuca widza na głęboką wodę

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 09:55
- Ten film stąpa po grząskim gruncie. Z jednej strony emancypacja: silna kobieca bohaterka, kwestie ekologiczne, z drugiej królowie, feudalizm, walki na miecze i noże. Gdzieś tu jest ścisk - mówił w Programie 2 Polskiego Radia o produkcji "Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve'a krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń