X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest bardzo osobisty". Aleksandra Sikorska-Krystek o stosunku Cypriana Kamila Norwida do renesansu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 21:52
- Sam fakt zainteresowania kulturą renesansu nie jest tutaj wyjątkowy, jeśli spojrzymy też na innych pisarzy dziewiętnastowiecznych. (...) Dużo bardziej pasjonujące jest to, w jaki sposób Cyprian Kamil Norwid postrzega różne zjawiska rodzące się w kulturze renesansu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Sikorska-Krystek (Uniwersytet we Fryburgu). 
Popiersie Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie
Popiersie Cypriana Kamila Norwida w KrasnymstawieFoto: Robson90/Shutterstock

Aleksandra Sikorska-Krystek wskazała, że "włoska sztuka renesansu wpłynęła na ukształtowanie poglądów estetycznych" Cypriana Kamila Norwida. - Zainteresowanie dokonaniami tej epoki znacznie wykracza poza lata spędzone przez Norwida we Włoszech, gdyż obejmuje ona niemal cały okres twórczości artysty - zaznaczyła. 

Cyprian Kamil Norwid - zobacz serwis specjalny

- Nawiązania do kultury renesansu często służą widzowi do dokonywania porównań, w których perspektywa stanowi punkt wyjścia do wyrażania osądów i refleksji na temat jego współczesności, sztuki współczesnej. Norwid też odwoływał się do konkretnych artystów renesansowych, dlatego szukał wśród nich powinowactwa ducha - powiedziała Aleksandra Sikorska-Krystek. 

Jak podkreśliła znawczyni twórczości Cypriana Kamila Norwida "sam fakt zainteresowania kulturą renesansu nie jest tutaj wyjątkowy, jeśli spojrzymy też na innych romantyków, czy też innych pisarzy dziewiętnastowiecznych". - Oczywiście należałoby wspomnieć o Mickiewiczu, Krasińskim, Słowackim, a także o Teofilu Lenartowiczu, który był korespondencyjnym kompanem Norwida w zainteresowaniu odrodzeniem - mówiła doktorantka slawistyki Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii.

Posłuchaj
23:28 norwid.mp3 Aleksandra Sikorska-Krystek: Norwid odwoływał się do konkretnych artystów renesansowych, dlatego szukał wśród nich powinowactwa ducha (Vademecum Norwidowskie) 

- Natomiast dużo bardziej pasjonujące jest to, w jaki sposób Cyprian Kamil Norwid postrzega różne zjawiska rodzące się w kulturze renesansu. Jak wykorzystuje w swojej twórczości nawiązania do tej epoki. Ten stosunek Norwida może nie jest bardzo osobny, ale na pewno jest bardzo osobisty. Warto też pamiętać o tym, że nawiązania do renesansu stanowią taki dwudzielny głos poety. To znaczy, odwołując się do renesansu, Norwid diagnozował współczesną kulturę i napominał, żeby mieć źródła przed sobą - oceniła Aleksandra Sikorska-Krystek. 

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Aleksandra Sikorska-Krystek (Uniwersytet we Fryburgu)

Data emisji: 09.10.2021

Godzina: 20:33

nt

Czytaj także

"Studia rzeźbiarskie były pretekstem". Historyk sztuki o pobycie Cypriana Kamila Norwida we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:53
- Do Włoch wędrowało się jako do źródeł cywilizacji, by zdobyć ogładę i wykształcenie, by opatrzyć się z dziedzictwem kultury bezpośrednio niedostępnej na północy. Wędrowało się do antyku włoskiego i rzymskiego chrześcijaństwa - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki dr Edyta Chlebowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Nowicka o Norwidzie: bliska była mu idea przekraczania granic

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 21:04
- Norwid stawiał, co wieszczowie pytania, tylko udzielał innych odpowiedzi - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk sztuki prof. Elżbieta Nowicka.
rozwiń zwiń