X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Albumy i notatniki to obszar najmniej rozpoznany badawczo". Prof. Chlebowski o twórczości Norwida

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 21:20
- Świat XIX w. wyglądał inaczej, nie było takiego dostępu do informacji, stąd albumy czy notatniki były porządkiem dziennym wielu artystów, także Norwida - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Rzeźba w drewnie przedstawiająca Cypriana Kamila Norwida, dłuta Julii Ringel Keilowej
Rzeźba w drewnie przedstawiająca Cypriana Kamila Norwida, dłuta Julii Ringel Keilowej Foto: PAP/ARCH/CAF

Gość PR24 mówił o notatnikach i albumach Cypriana Kamila Norwida. Przypomniał, iż jest to obszar twórczości najmniej znany i najmniej rozpoznany badawczo. Do niedawna "spychano go w róg badawczy", a były to formy lubiane nie tylko przez samego pisarze, ale i przez twórców XIX w.

- To, co dotrwało do naszych czasów, czyli trzy obszerne zbiory notatników, Album Orbis, można wyliczać jeszcze długo, ponieważ było tego sporo. Cyprian Kamil Norwid uprawił bowiem tę formę do samego końca. Album Orbis jest ponadto taką konstrukcją otwartą - przypomniał prof. Piotr Chlebowski.

Cyprian Kamil Norwid 1200 polona.jpg
"Studia rzeźbiarskie były pretekstem". Historyk sztuki o pobycie Cypriana Kamila Norwida we Włoszech

2021 rokiem Norwida

Cyprian Kamil Norwid to nie tylko pisarz, ale także malarz i myśliciel. Urodził się 24 września 1821 roku w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię, Kamil, wybrał sobie przy bierzmowaniu. Miał trójkę starszego rodzeństwa, po śmierci rodziców opiekowała się nimi dalsza rodzina. W Warszawie ukończył gimnazjum, ale przerwał naukę, nie ukończywszy piątej klasy i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgi. Nieregularna i przerwana edukacja sprawiła, że na dobrą sprawę był samoukiem.

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Jak głosi uchwała, "w swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego. Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości. Podobnie ujmował jako świadomy oraz głęboko wierzący katolik kwestie etyczne, filozoficzne oraz teologiczne".

Posłuchaj
25:53 PR24_mp3 2021_09_04-20-33-29.mp3 Prof. P. Chlebowski o albumach i notatnikach C. K. Norwida ("Vademecum Norwidowskie")

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość:  prof. Piotr Chlebowski z Ośrodka Badań nad twórczością Cypriana Kamila Norwida na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Data emisji: 04.09.2021

Godzina: 20:33 

Czytaj także

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 05:55
Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez ogródek mówiła o zakłamaniu, kołtuństwie i podwójnej moralności". Prof. Olszewska o Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 18:16
- Gabriela Zapolska bez ogródek mówiła o zakłamaniu, kołtuństwie i podwójnej moralności - przypomniała w Polskim Radiu 24 prof. Maria Olszewska, literaturoznawca z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń