X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Twórczość plastyczna Norwida. Chlebowska: została zebrana w pierwszym tego typu albumie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 21:20
- Prace norwidowskie znajdują się w zbiorach publicznych wielu instytucji, to one udzieliły nam wsparcia i fotografii - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Edyta Chlebowska, historyk sztuki z KUL.
Cyprian Kamil Norwid, Przy palenisku, Muzeum Narodowe w Warszawie
Cyprian Kamil Norwid, Przy palenisku, Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Domena publiczna/CC0

Gość PR24 zajmuje się twórczością plastyczną C. K. Norwida oraz jej relacjami z literacką spuścizną poety. Jest autorką monografii. Dzięki wysiłkom dr Edyty Chlebowskiej powstał album "Wierny-portret". - To pierwszy album, który prezentuje twórczość plastyczną poety. Do tej pory nie było takie publikacji, to dobry czas, by pokazać C. K. Norwida w formie właśnie owej publikacji. Inicjatywa wyszła ze strony Fundacji Museion Norwid - powiedziała historyk sztuki.

Norwid.jpg
Prof. Wojciech Kudyba: Zachód był ojczyzną Norwida

Album po raz pierwszy prezentuje tak obszerny wybór dzieł plastycznych C. K. Norwida w układzie chronologicznym. Zamieszczono tu 200 prac z liczącej około dwóch tysięcy pozycji (zachowanej i zaginionej) spuścizny plastycznej artysty. Biograficzne uporządkowanie ikonograficznej antologii daje możliwość podążania za twórcą jego artystyczną drogą, a zarazem składa z tych drobnych realizacji wielowymiarowy i wierny portret.

"Prace z wielu źródeł"

- Cała rzecz wydawnicza została zlecona Pewnemu Wydawnictwu, które podjęło się przygotowaniu albumu do wydania. Projekt okładki czy papier to dzieło właśnie owego wydawnictwa. Podziękowania należą się też instytucjom publicznym, które użyczyły fotografie, ponieważ album gromadzi dużą liczbę prac C. K. Norwida pozyskiwanych z wielu różnych źródeł - powiedziała.

W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida (24 września 1821 – 22/23 maja 1883). Z tej okazji "Pewne Wydawnictwo" przygotowało szereg publikacji poświęconych jednemu z najwybitniejszych polskich twórców. Właściciel oficyny jest norwidologiem i popularyzatorem tej twórczości. Od lat prowadzi dedykowany Norwidowi salon norwidana.blogspot.com, założył i administruje liczącą trzy tysiące członków grupą Norwid na Facebooku, prowadzi na tej platformie rocznicową stronę, na której gromadzone są informacje o wydarzeniach Roku Norwidowskiego (Norwid2021).

Posłuchaj
24:27 PR24_mp3 2021_08_14-20-32-49.mp3 Dr E. Chlebowska o plastycznej twórczość C. K. Norwida ("Vademecum Norwidowskie")

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: dr Edyta Chlebowska (historyk sztuki z KUL)

Data emisji: 14.08.2021

Godzina: 20:32 

Czytaj także

"Zaczynałem zupełnie od zera". Legendarny fotograf Harry Weinberg o początkach swojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:30
- Gdy koledzy po szkole wracali do domu lub wychodzili na zabawy, ja uczyłem się optyki i robić odbitki. Często zostawałem w szkole, spałem tam, rano kubeł zimnej wody i do klasy na lekcje - wspominał na antenie Polskiego Radia 24 fotograf dokumentalista Harry Weinberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Budzi odrazę i złość". Jacek Liziniewicz o kontrowersyjnej wystawie "Waginy polskie"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:10
- Sztuka, która nastawiona jest wyłącznie na wzbudzanie kontrowersji, to żadna sztuka - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), komentując skandal na łódzkim Fotofestiwalu.
rozwiń zwiń