X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Wojciech Kudyba: Zachód był ojczyzną Norwida

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 21:02
W audycji "Vademecum Norwidowskie" w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, pisarz i krytyk literacki oraz kierownik Katedry Literatury XX wieku UKSW, opowiedział o Europie czasów Cypriana Kamila Norwida i miejscu chrześcijaństwa w szybko zmieniającym się społeczeństwie. 
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Foto: Wikipedia

Czym był dla Cypriana Kamila Norwida Zachód? - Dla niego Zachodem było to, co nie było Wschodem. Norwid miał szansę zrobić karierę w Chinach - jeden z bliskich przyjaciół proponował mu wyjazd i całkiem stabilne życie w tym wielkim kraju, ale odmówił. Potem podczas jego pobytu w Berlinie proponowano mu karierę w Rosji i też odmówił. Chodziło o to, że Norwid już wtedy doskonale wiedział, gdzie biją źródła zachodniej cywilizacji i sam siebie sytuował w kręgu tej cywilizacji należał - nie wyobrażał sobie życia poza Zachodem - tłumaczył prof. Wojciech Kudyba. Dodał, że w szerszym sensie "Zachód był jego ojczyzną".

Norwid Narodowe Centrum Kultury domena publiczna free 1200.jpg
Twórczość Cypriana Kamila Norwida. Fert: nie można jej dosłownie tłumaczyć

Naukowiec przybliżył wpływ jaki na poetę miały podróże po Europie. Przytoczył krwawe mordy jakie miały miejsce we Francji w czasie m. in. Komuny Paryskiej, które miały wpływ na polskiego autora.

- Norwid nie jest ideologiem, nie jest też politykiem; jest przede wszystkim myślicielem - kimś, kto próbuje sięgnąć do samych korzeni zjawiska ruchów społecznych i szuka odpowiedzi na wyzwania, które niesie za sobą galopująca cywilizacja kapitalistyczna i rewolucja przemysłowa - tłumaczył prof. Kudyba. Podkreślił, że "odpowiedź Norwida układa się na płaszczyźnie moralnej". - Uważał, że źródłem postępu ekonomicznego jest przestrzeganie dekalogu - przytoczył gość audycji. W jego opinii w odpowiedzi na ruchy antychrześcijańskie i wyzwania społeczne wielką misję zdaniem autora miało chrześcijaństwo.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
25:49 PR24_mp3 2021_08_07-20-33-22.mp3 Prof. Wojciech Kudyba o tym, czym był Zachód dla C. K. Norwida i jaką rolę miało odegrać chrześcijaństwo w rewolucji przemysłowej (Vademecum Norwidowskie/Polskie Radio 24)

 

***

AudycjaVademecum Norwidowskie

Prowadził: Krzysztof Wołodźko

Gośćprof. Wojciech Kudyba (UKSW)

Data emisji: 07.08.2021

Godz. emisji: 20.33

st

Czytaj także

Twórczość Cypriana Kamila Norwida. Fert: nie można jej dosłownie tłumaczyć

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 21:25
- Norwid swoją drogę poety wybrał, chyba w pełni świadomie, choć nie do końca wiedział, jakie są konsekwencje takiego wyboru - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyprian Kamil Norwid a katolicyzm. Józef Fert: szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 21:10
- Norwid szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji. Cały wielki rozdział jego życia i twórczości przypadł na pontyfikat Piusa IX, wobec którego miał szczególny kult. Następni papieże podnieśli to, co Norwid podniósł - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
rozwiń zwiń