X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Twórczość Cypriana Kamila Norwida. Fert: nie można jej dosłownie tłumaczyć

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 21:25
- Norwid swoją drogę poety wybrał, chyba w pełni świadomie, choć nie do końca wiedział, jakie są konsekwencje takiego wyboru - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Narodowe Centrum Kultury / Polona

Książką, na której Cyprian Norwid uczył się czytać, był "Don Kichot" autorstwa Miguela de Cervantesa. Poeta wracał później do tego utworu w swojej sztuce. 

- Norwid w tym wierszu o sobie mówi "A śmiech to potem w dziejach, to potomni niech się uśmieją, że my tacy mali, a oni szczęśni tacy i ogromni, i czyści, i tak zewsząd okazali". Jest to deklaracja, której - tak jak u Norwida - nie można dosłownie tłumaczyć, ale w pewnym sensie taki los chyba sobie trochę wybrał - powiedział Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.

norwid1200.jpg
Dr hab. Samsel o twórczości literackiej Norwida: dostarcza jednej z najmocniejszych estetyk i etyk literackich

Przyjaźń Lenartowicza z Norwidem

Teofil Lenartowicz święcił wówczas triumfy, dziś jest zapomniany. Nigdy nie porzucił swojej chłopskiej stylizacji, z której trochę pokpiwał Norwid, mówiąc, że "on, potomek Książąt Litewskich nie chce być nikim innym tylko poetą ludowym". Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że ojciec Lenartowicza wykreślił się ze spisu szlachty w czasie Powstania Kościuszkowskiego.

Posłuchaj
24:43 PR24_mp3 2021_07_24-20-32-51.mp3 Józef Franciszek Fert o twórczości C.K. Norwida ("VADEMECUM NORWIDOWSKIE")

- Lenartowicz był bardzo popularny i pouczał niekiedy swojego starszego kolegę, właściwie współczując mu głęboko - opowiedział poeta. - Norwid swoją drogę poety wybrał, chyba w pełni świadomie, choć nie do końca wiedział, jakie są konsekwencje takiego wyboru - dodał.

Don Kichot czy Sancho Pansa?

Zdaniem poety, Norwid porównywany był do Don Kichota, choć współcześni znawcy literatury uważają, że postać Norwida była bardziej zbliżona do Sancho Pansy (giermka, parobka). To wszystko jest zatopione w ironii i dystansie.

- Ciekawe, bo jeśli zderzymy to z postawami, które w romantyzmie miały pierwszeństwo, to ten heroikomiczny Don Kichot rzeczywiście jest inny - wyjaśnił.

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaVademecum Norwidowskie

Prowadził: Krzysztof Wołodźko

GośćJózef Franciszek Fert (poeta, badacz literatury)

Data emisji: 24.07.2021

Godz. emisji: 20.33

bf

Czytaj także

Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:58
- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Norwidowski. Jakie wydarzenia upamiętnią wybitnego twórcę?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 09:35
Rok 2021 jest także rokiem Cypriana Kamila Norwida, wybitnego twórcy romantycznego, poety, prozaika i dramatopisarza, ale również rzeźbiarza, malarza i rysownika. Zaliczany jest do grona największych polskich literatów. O tym, jak będzie wyglądał Rok Norwidowski mówiła w audycji "Weekend kulturalny" Magdalena Biernacka, zastępca dyrektora Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezależność i konsekwencja". Prof. Wojciech Kudyba o życiu Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 21:55
- Norwid zapowiadał typ myśliciela, który pojawił się w XX wieku, outsidera, zupełnie niezależnego od salonów, myśliciela i recenzenta życia społecznego, sztuki, który ma własne wypracowane kryteria, na ogół osadzone w wyraźnej aksjologii, a w przypadku Norwida to był świat wartości chrześcijańskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, kierownik Katedry Literatury XX wieku UKSW.
rozwiń zwiń