X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niezależność i konsekwencja". Prof. Wojciech Kudyba o życiu Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 21:55
- Norwid zapowiadał typ myśliciela, który pojawił się w XX wieku, outsidera, zupełnie niezależnego od salonów, myśliciela i recenzenta życia społecznego, sztuki, który ma własne wypracowane kryteria, na ogół osadzone w wyraźnej aksjologii, a w przypadku Norwida to był świat wartości chrześcijańskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, kierownik Katedry Literatury XX wieku UKSW.
Cyprian Kamil Norwid ok. 1858 roku. Portret poety zamieszczony na stronie tytułowej wydawnictwa z jego twórczością
Cyprian Kamil Norwid ok. 1858 roku. Portret poety zamieszczony na stronie tytułowej wydawnictwa z jego twórczościąFoto: Biblioteka Narodowa / Polona.pl

138 lat temu, 23 maja 1883 r., zmarł Cyprian Kamil Norwid – wszechstronny artysta, poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. W uznaniu jego zasług dla polskiej kultury oraz z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin czwartego wieszcza, Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

1200_Norwid.jpg
Cyprian Kamil Norwid - czwarty wieszcz narodowy

"Norwid był częścią ówczesnej elity intelektualnej i społecznej"

Prof. Wojciech Kudyba przypominał, że Norwid był częścią ówczesnej elity intelektualnej i społecznej, nawet politycznej. - Korespondował ze wszystkimi aktorami tych scen, miał im wiele do powiedzenia, i choć nie zawsze jego trzeźwe opinie były brane pod uwagę, to nie znaczy, że nie wywoływał intelektualnego fermentu, ale takie też powierzał sobie zadanie - zaznaczył gość audycji.  

- Mamy tu pewną dwoistość, Norwid był świetnym mówcą, kiedy funkcjonował w przestrzeni salonu zbierał znakomite recenzje, ale to niestety nie przekładało się na zainteresowanie jego twórczością. Istniała przepaść między recepcją Norwida mówionego a pisanego, który odstręczał ciemnością stylu, zawiłością czy neologizmami - dodał.

"Zapowiadał typ myśliciela - outsidera"

- To wszystko pokazuje, jak złożoną osobowością był Norwid, był wybitnym intelektualistą, ale też kimś, kto mówił z własnego, świadomie wybranego miejsca, które było poza salonem czy układem towarzyskim (...) To decydowało o jego wielkości, ta niezależności i konsekwencja w trzymaniu się raz obranego kośćca wartości - podkreślał prof. Wojciech Kudyba.

Posłuchaj
25:54 PR24_mp3 2021_07_10-20-33-42.mp3 Prof. Wojciech Kudyba o życiu Cypriana Kamila Norwida (Polskie Radio 24 / Vademecum Norwidowskie)

Czytaj także:

Instytucje podległe Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z okazji trwającego Roku Norwidowskiego przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń, które odbywać się będą w Polsce i za granicą - poinformował w niedzielę resort kultury. Zaplanowano m.in. wystawy, pokazy, spektakle oraz warsztaty.

***

AudycjaVademecum Norwidowskie

Prowadził: Krzysztof Wołodźko

Gość: prof. Wojciech Kudyba

Data emisji: 10.07.2021

Godz. emisji: 20.33

PR24/ka

Czytaj także

Poczytnik: O biografii Norwida pt. „Gladiator prawdy” Stanisława Falkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 06:01
Stanisław Falkowski, autor biografii Norwida pt. „Gladiator prawdy” dowodzi, że poeta poruszał tematy, które są aktualne również dziś. Jest to pierwsza w historii książka, która tłumaczy krok po kroku, co znaczą wybrane utwory poety i jakie myśli można uznać za najważniejsze idee całej jego twórczości. O biografii Norwida mówili w swojej audycji Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:58
- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
rozwiń zwiń