Rzecznik Praw Dziecka: wspierajmy wszelkiego rodzaju formy pomocy najmłodszym

2022-01-23, 17:47

Rzecznik Praw Dziecka: wspierajmy wszelkiego rodzaju formy pomocy najmłodszym
Mikołaj Pawlak. Foto: PR24/DB

- Nie ma co kruszyć kopii o formy pomocy, trzeba wspierać każdą z nich. Współpracujemy na wielu różnych polach po to, by dzieciom pomagać, a niestety pandemia wzmocniła te trudne sytuacje i problemy dzieci - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

W czwartek na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia przedstawiono informację o realizacji programu całodobowej, bezpłatnej infolinii dla dzieci i młodzieży, tzw. telefonu zaufania. O przedstawienie takiej informacji przez resorty zdrowia oraz edukacji i nauki wnioskowali posłowie opozycji.

Ministerstwo Zdrowia unieważniło prowadzony od kwietnia konkurs na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, a następnie prowadzenie telefonu Ministerstwo Edukacji i Nauki powierzyło fundacji Auxilium. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, prowadząca telefon zaufania, poinformowała o tym, że w 2022 r. nie otrzyma żadnego wsparcia finansowego ze strony rządu

Mikołaj Pawlak komentując dyskusje wokół telefonu zaufania dla dzieci stwierdził, że każda pomoc jest potrzebna. - Nikomu niestety tej pracy nie zabraknie, to kilkadziesiąt tysięcy połączeń odebranych przez telefon zaufania w moim biurze, podobnie w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i w szeregu innych instytucji, które takie telefony prowadzą, jak chociażby telefon zaufania ZHP - przypominał.

- Żałuje, że w ostatnich dniach i tygodniach pojawiało się w mediach i debacie publicznej licytowanie na jakąś formę pomocy dzieciom, każda forma pomocy jest potrzebna. Nie ma się co licytować na to, kto jest ważniejszy. Każdy jest ważny i dlatego zaproponowałem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wspólną kampanię we wszystkich szkołach w Polsce, po to, by do uczniów dotarła informacja o wszystkich infoliniach, które im pomagają. Nie chodzi o to, czy to ten, czy inny telefon - podkreślał.

Rzecznika Praw Dziecka zaznaczył, że zarówno Dziecięcy Telefon Zaufania RPD, jak i telefon zaufania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz inne tego typu inicjatywy działają od wielu lat i w podobnym okresie. - Już 14 rok wspólnie działamy na rzecz dzieci, co więcej są specjaliści, którzy pracowali czy pracują w obydwu instytucjach. Obojętne jest, kto z nas pomoże dziecku, bylebyśmy uratowali życie, bo takie sytuacje się zdarzają. Później mamy telefony od rodziców, którzy dziękują za to, że pomogliśmy uratować dziecko - mówił gość audycji.

- Jako ROD korzystam z pewnych uprawnień, działamy jako urząd, powiadamiamy różnego rodzaju instytucje, czasem współpracujemy z Policją, żeby natychmiast uratować dziecko. Dzięki tym uprawnieniom mogę to robić. Jeśli jakaś instytucja czy fundacja ma tego typu sprawy i nie ma takich dostępów jak my, to z nami też się kontaktuje. Chodzi o budowanie wspólnej sieci pomocy, dlatego moja propozycja wspólnej pracy nad przepisami, wspólnego podawania informacji dzieciom. Poproszę ministra zdrowia, ministra edukacji o to, żeby informacja o wszystkich numerach telefonów dotarła do szkół - dodał Mikołaj Pawlak.

Posłuchaj

Mikołaj Pawlak o telefonie zaufania dla dzieci (Polskie Radio 24 / Pro publico) 24:44
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

800-12-12-12 to numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Mogą z niego skorzystać dzieci i młodzież, a także osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Mikołaj Pawlak

Data emisji: 23.01.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej