X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rolnicy powinni znaleźć niszę na konkretne produkty". Prof. Niżnikowski o lokalnej sprzedaży bezpośredniej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 22:00
- Nowe zasady sprzedaży bezpośredniej pozwalają rolnikom, w warunkach lokalnych, na uzupełnienie swojej działalności o elementy przetwórstwa. W małych gospodarstwach można to z powiedzeniem zrobić, ale w danych regionach trzeba znaleźć niszę na konkretne produkty, aby mogły one znaleźć zbyt - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Roman Niżnikowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Gość PR24 mówił o specyfice pracy w różnego rodzaj gospodarstwach rolnych. Podkreślił, że "duże gospodarstwa są siłą rzeczy skazane na wyspecjalizowaną produkcję".

rolnictwo finanse1200.jpg
Eksport produktów rolnych. Zobacz, jak Polska wypada na tle świata

- Bo nie można jej rozdrobnić. Musi być system, który wszystko koordynuje. W małych gospodarstwach jest większa plastyczność. Bo w małym gospodarstwie pracuje najczęściej rodzina, która wie, co w nim się znajduje, jakie są warunki, choćby paszowe. Na tym tle może dobrać odpowiednią rasę czy gatunek zwierzęcia - powiedział prof. Roman Niżnikowski.

Posłuchaj
24:21 pro publico.mp3 prof. Roman Niżnikowski o specyfice gospodarstw rolnych i produkcji rolnej (Pro Publico)

- Trzeba zacząć od tego, aby zabezpieczyć warunki utrzymania, a dopiero później wprowadzić zwierzęta w gospodarstwie. A jeżeli są już zwierzęta w gospodarstwie, taka analiza też jest potrzebna. Wtedy należy na tyle zmodyfikować produkcję, aby ją odpowiednio dostosować. Oprócz tego, że zwierzęta są dostosowane do warunków produkcyjnych, warto również zwrócić uwagę na możliwości pewnego przetwórstwa produktów, które się od tych zwierząt uzyskuje - dodał profesor. 

Jak zaznaczył, "umożliwiają to nowe zasady sprzedaży bezpośredniej". - Pozwalają rolnikom, w warunkach lokalnych, na uzupełnienie swojej działalności o elementy przetwórstwa. W małych gospodarstwach można to z powiedzeniem zrobić, ale w danych regionach trzeba znaleźć niszę na konkretne produkty, aby mogły one znaleźć zbyt - wyjaśniał Roman Niżnikowski. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Roman Niżnikowski (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego)

Data emisji: 19.09.2021

Godzina: 21.35 

bartos

Czytaj także

Polska jest drugim w Europie producentem truskawek. Zobacz, do ilu krajów je eksportujemy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:40
Choć Polska jest ważnym światowym producentem i eksporterem truskawek, to także je importuje - uważa Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Z zagranicy sprowadzane są głównie truskawki deserowe.
rozwiń zwiń