Dr Bartłomiej Wróblewski: jeśli zostanę RPO, priorytetem będą dla mnie sprawy osób najsłabszych

2021-05-02, 17:09

Dr Bartłomiej Wróblewski: jeśli zostanę RPO, priorytetem będą dla mnie sprawy osób najsłabszych
Bartłomiej Wróblewski. Foto: facebook.com/wroblewski.bartlomiej

- Priorytetowe będą dla mnie sprawy osób najsłabszych: chorych, niepełnosprawnych, borykających się z trudnościami mieszkaniowymi. Osób, których łamane są prawa pracownicze, także kobiet dyskryminowanych płacowo czy ze względu na zabezpieczenie emerytalne; także ojców, którzy mają utrudniony kontakt z dziećmi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Wróblewski, kandydat na rzecznika praw obywatelskich. 

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. Dwukrotnie kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Kolejnym kandydatem PiS jest poseł Bartłomiej Wróblewski.

Powiązany Artykuł

1200_Wróblewski_Forum.png
"Jest wola spotkania, m.in. ze strony PSL". Bartłomiej Wróblewski zabiega o poparcie senatorów opozycji

- Głównym zadaniem rzecznika praw obywatelskich, a według konstytucji nawet jedynym, jest stanie na straży wolności i praw człowieka i obywatela, gwarantowanych w konstytucji oraz innych aktach normatywnych. Jestem głęboko przekonany, że rzecznik nie powinien angażować się politycznie, ale właśnie bronić praw jednostki, które są zapisane w prawie - powiedział Bartłomiej Wróblewski. 


Posłuchaj

dr Bartłomiej Wróblewski o funkcji rzecznika praw obywatelskich (Pro Publico) 25:00
+
Dodaj do playlisty

 

- Odkąd zostałem parlamentarzystą w 2015 roku, prowadziłem sieć biur pomocy prawnej, ale także pomocy w sprawach zusowskich, w sprawach budowlanych, w sprawach podatkowych; dla osób poszukujących pracy funkcjonował punkt mediacji. W latach 2015 - 2019 z tego punktu pomocy skorzystało ponad 2200 osób. Nigdy nikogo nie pytaliśmy o to jakie ma poglądy, jaki ma światopogląd, skąd pochodzi. Każdemu udzielaliśmy pomoc według naszych najlepszych możliwości - dodał gość PR24.

Wolności i prawa zapisane w konstytucji

Jak podkreślił, "także teraz, kiedy kandyduje na rzecznika praw obywatelskich, wskazuje w szczególności na dwie rzeczy".

- Po pierwsze, mówię o różnych grupach wolności i praw, które są ważne, które są zapisane w konstytucji, a które będą dla mnie priorytetami. Są to przede wszystkim sprawy osób najsłabszych: chorych, niepełnosprawnych, borykających się z trudnościami mieszkaniowymi. Osób, których łamane są prawa pracownicze, także kobiet dyskryminowanych płacowo czy ze względu na zabezpieczenie emerytalne; czasami ojców, którzy mają utrudniony kontakt z własnymi dziećmi - zaznaczył poseł. 

Czytaj także:

Poinformował, że "druga grupa to wolności i prawa rolników oraz mieszkańców terenów wiejskich". - Trzecia grupa to klasyczne wolności liberalne, z wolnością słowa, zgromadzeń, zrzeszania się, ale także - co niezwykle istotne - wolnością działalności gospodarczej czy wolnością wyboru i wykonywania zawodu - powiedział. 

- Czwarta grupa z tych praw, które uważam za priorytety to tradycyjne wolności i prawa, w tym prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, wolność sumienia i wolność religijna - dodał kandydat na RPO. 

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Bartłomiej Wróblewski (poseł PiS, kandydat na RPO) 

Data emisji: 02.05.2021

Godzina: 16.35 

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej