X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Reginia-Zacharski o sporze UE-Polska: trudno o dialog, kiedy jedna strona nie chce słuchać

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:32
- Obie strony mają świadomość, że muszą się dogadać, ale z drugiej strony mają świadomość, że raczej nie mogą się dogadać. Wszystko wskazuje na to, że jest to początek bardzo długiego, bardzo ciężkiego procesu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując spór Polski z UE.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock/Drop of Light

Parlament Europejski przegłosował rezolucje w sprawie praworządności w Polsce. To odpowiedź na ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim. W rezolucji europarlament przedstawia opinię, że wyrok ten podważa prawo unijne i zagraża niezależności polskich sędziów. Europosłowie wezwali Komisję do niezatwierdzania polskiego Planu Obudowy dopóki do czasu wdrożenia przez rząd postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Równocześnie europosłowie zaznaczają, że jakiekolwiek kary finansowe nie mogą dotknąć obywateli, końcowych odbiorców dopłat. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Piotr Andrzejewski 1200.JPG
Spór o praworządność. Mec. Piotr Andrzejewski: Polska opiera się na treści traktatów unijnych

Gość PR24 odniósł się do łagodzących nastroje słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która apeluje o dialog między Polską a Komisją Europejską oraz niezwykle ostrych wypowiedzi premiera Holandii Marka Rutte, który namawia KE do zablokowania wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Jak stwierdził, to jedna z technik negocjacyjnych, która polega na zarysowaniu skrajnymi wypowiedziami pewnych warunków brzegowych do dalszych rozmów.

Czytaj również:

"Trudno mówić o dialogu"

- Strony mają świadomość, że muszą się dogadać, ale z drugiej strony mają świadomość, że raczej nie mogą się dogadać. Wszystko wskazuje na to, że jest to początek bardzo długiego, bardzo ciężkiego procesu - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Waldemar Paruch 1200.jpg
Prof. Paruch: debata w PE nie będzie miała znaczenia dla krajowej polityki

Dodał, że Angela Merkel wprawdzie jeszcze w najbliższych tygodniach, może nawet miesiącach, będzie pozostawać kanclerzem Niemiec, jednak niebawem będzie się tam wyłaniał nowy układ polityczny, to zaś oznacza, że jej słowa można traktować "niekoniecznie jako łabędzi śpiew, ale może jako testament na odejście".

Komentując debatę Parlamentu Europejskiego, prof. Jacek Reginia-Zacharski stwierdził, że przynajmniej jedna strona "nie była nastawiona na słuchanie, ale na przekaz jednostronny". - Trudno to nazwać dialogiem, czy wymianą myśli - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:40 PR24_mp3 2021_10_22-09-38-03_Reginia.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o sporze Polski z instytucjami UE ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 09.38

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"Muszą być narzędzia reakcji, gdy instytucje UE przekraczają kompetencje". Premier podczas debaty w PE

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:53
- Jeżeli instytucje powołane w traktatach przekraczają swoje kompetencje, państwa członkowskie muszą mieć narzędzia, żeby zareagować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w PE. - Prawo unijne wyprzedza prawo krajowe do poziomu ustaw i w obszarach przyznanych UE kompetencji - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystąpienie premiera w PE. Prof. Grosse: politycy innych krajów bezceremonialnie przekraczają swoje kompetencje

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 13:43
- Politycy innych krajów europejskich bezceremonialnie przekraczają swoje kompetencje i dobre standardy, ingerując w demokrację w innych krajach członkowskich - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grosse z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń