X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ćwiczono nowy wariant wojny hybrydowej". Prof. Piotr Grochmalski o manewrach Zapad-2021

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:09
- Mamy do czynienia z nałożeniem się wielkich manewrów rosyjsko-białoruskich, w istocie głównie rosyjskich, z sytuacją niepewności pojawiającej się wśród sojuszników NATO, jaka będzie kondycja i determinacją sojuszu w związku z realizacją jego strategicznych celów - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).  
Manewry Zapad-2021, Brześć 14.09.2021
Manewry Zapad-2021, Brześć 14.09.2021Foto: PAP/Abaca

Aktywna faza manewrów strategicznych Białorusi i Rosji odbywała się w dniach 10-16 września. Według informacji rosyjskiego resortu obrony w manewrach uczestniczyło do 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych było 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

forum-0632084755 (1).jpg
Zapad-21. Żochowski: scenariusz wojny o Białoruś i wątek S-400 pokazują, że Kreml stawia wciąż na czynnik militarny

Prof. Piotr Grochmalski komentował zakończone ćwiczenia Zapad-2021: Rosja i Białoruś ćwiczyły nowy wariant wojny hybrydowej, te manewry w wielu aspektach różnią się od poprzednich - zaznaczył.

- To były największe manewry od kilkudziesięciu lat, jakie zostały przeprowadzone na terenie Europy, po raz pierwszy Rosja i Białoruś testowała czynnik destabilizacji w postaci użycia operacji migracyjnej. Mamy także do czynienia z przedłużającym się swoistym stanem wojennym na Białorusi, co jest o tyle istotne, że nowy ambasador Rosji w Mińsku otwarcie i wielokrotnie mówił o grupach bojowników, którzy mają być przygotowywani do operacji na terenie Białorusi - zwracał uwagę ekspert.

Jak dodał, następuje wyraźne z zacieśnienie współpracy wojskowej Rosji i Białorusi. - Mamy bezprecedensowe deklaracje Łukaszenki, że jest gotów na pełne rozmieszczenie wojsk Rosji na terenie Białorusi, choć wcześniej tego unikał (…), w obu tych państwach powstaną trzy ośrodki szkoleniowe, dwa tuż przy granicy Rosji i Białorusi, jeden przy granicy polskiej. Przy okazji tych manewrów mamy do czynienia z budowaniem takiego ośrodka, który zdaniem analityków zachodnich ma cechy stałej bazy wojskowej - dodał prof. Piotr Grochmalski i zauważył, że jednocześnie wycofanie się USA z Afganistanu może budzić obawy o stopnień zaangażowania tego państwa w aktywność w rejonie Europy.

Posłuchaj
22:10 PR24 2021_09_17-09-37-46.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o manewrach Zapad-2021 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 09.37

PR24/ka

Czytaj także

Politolog o zbliżającej się debacie nt. stanu wyjątkowego: opozycja będzie akcentowała sytuację migrantów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 12:12
- Wszystkie kwestie są bardzo złożone, ale taka jest logika polityki, że opozycja będzie chciała wykorzystać tę sytuację. Na pewno będzie akcentowała sytuacje migrantów, wolności prasy i przekazów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Służby podały nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 09:25
- W czwartek funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 238 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Strażnicy graniczni zatrzymali trzech nielegalnych imigrantów, obywateli Konga - powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że ostatniej doby pogranicznicy zatrzymali siedem osób za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy.
rozwiń zwiń