X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakimczyk: chiński wywiad wykorzystuje korporacje działające w skali globalnej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 21:55
- Ekspansja chińskiej gospodarki i chińskich wpływów politycznych w krajach UE przybiera szczególnie agresywny wymiar od czasów, kiedy na czele komunistycznej partii chińskiej i stanowisku prezydenta Chin znalazł się Xi Jinping - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy. 
Oskarżony o szpiegostwo był jednym z dyrektorów polskiego oddziału Huawei.
Oskarżony o szpiegostwo był jednym z dyrektorów polskiego oddziału Huawei.Foto: shutterstock.com

Proces w sprawie szpiegostwa z udziałem Weijing W. toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie od czerwca. Obok niego na ławie oskarżonych zasiadł też były pracownik ABW Piotr D. Grozi im do 15 lat więzienia. Sprawa rozpatrywana jest za zamkniętymi drzwiami.

Według prokuratury Weijing W. działał na rzecz obcego wywiadu i przekazywał informacje, które mogły wyrządzić szkodę państwu polskiemu. Z kolei Piotra D. śledczy oskarżyli o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w działalności obcego wywiadu i przekazywanie poufnych informacji, które mogły wyrządzić szkodę Polsce.

Jarosław Jakimczyk mówił o szczegółach śledztwa. - Z tego co wiemy z materiałów jawnych, wynika, że Weijing W. w skali niespotykanej dla menadżera koncernu (…) był nastawiony na analizy o charakterze politycznym. Mowa jest o najwyższych rangą funkcjonariuszach publicznych polskiego państwa. Ten profil zainteresowań wskazuje na wywiadowczą proweniencję oskarżonego. Wywiad chiński wykorzystuje korporacje działające w skali globalnej jako swoje narzędzie do rozpoznania sytuacji społeczno-politycznej w państwach mających wiodące znaczenia dla interesów CHRL w Unii Europejskiej. Takim krajem jest niewątpliwie Polska, leżąca u bram UE - zauważył.

- Polska jest na szlaku pomiędzy krajami Zachodu Europy a krajami takimi jak Białoruś czy Rosja, w kluczowym miejscu w chińskim planie "Belt and Road Initiative", który ma nawiązywać do dawnego Szlaku Jedwabnego i odgrywać wiodąca rolę w ekspansji chińskiej gospodarki i chińskich wpływów politycznych w krajach UE. Ta zaś przybiera szczególnie agresywny wymiar od czasów, kiedy na czele komunistycznej partii chińskiej i stanowisku prezydenta Chin znalazł się Xi Jinping (…) prowadzący bardzo ofensywną politykę Państwa Środka w skali globalnej. Tej polityce próbują się przeciwstawić Stany Zjednoczone, zaś Unia Europejska nie wie jak sobie z ni ą poradzi, także Rosja próbuje się z nią zmierzyć - komentował Jarosław Jakimczyk.

Posłuchaj
25:39 PR24_mp3 2021_12_05-20-33-14.mp3 Jarosław Jakimczyk o działaniach wywiadu Chin w Polsce (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący:  Piotr Nisztor

Gość: Jarosław Jakimczyk 

Data emisji: 5.12.2021

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Czytaj także

Wojciech Dudziński o prywatyzacji LOT i STOEN: ukrywano prawdziwych mocodawców

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 21:35
- Jest zagraniczna firma, która chce kupić polskie przedsiębiorstwo, nagle okazuje się, że po udanej transakcji pieniądze przelewa na konto spółki założonej w raju podatkowym, w Liechtensteinie, a za nią stoją pracownicy Ministerstwa Przekształceń Własnościowych - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Dudziński, audytor śledczy, współautor książki "Nietykalni - kulisy polskich prywatyzacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy zakupu Unipetrolu przez PKN Orlen. Kluzek: służby aż się kotłowały przy tej transakcji

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 22:08
 - Zgłosił do mnie mężczyzna ze spółki Seta, który twierdził, że przy tej transakcji ma być wypłacone 200 mln, po 100 mln dla strony czeskiej i polskiej. Uważa się, że za pośrednictwo, ale de facto była to łapówka dla urzędników w czeskim ministerstwie skarbu i dla tych, którzy pilotowali sprawę z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i spółki posła Bartłomieja Sienkiewicza - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kluzek, były członek zarządu PKN Orlen.
rozwiń zwiń